Öğretmen Diyarı

Çocuk Olmak Çok Zor !          İnsanoğlu tuhaf varlık vesselam. Hem yüzünü ileriye döner, hem aklı geçmişte kalır. Hızla büyüme merdivenlerini tırmandığımıza pişman oluruz çoğu zaman. Dünyanın özgür ruhlu , çılgın hayalperestleri çocuklara hayran olmamak elde değil elbette. Bize göre onların hayatı mutluluk doludur. Acaba, gerçekten böyle mi? Çocuk olmak o kadar da kolay mı?
        
           Sınav sistemi denen canavarın kollarına küçük yaşlarda atılmak, gün ağarmadan okul yollarına düşmek, memnuniyetsiz ebeveyinlerle uğraşmak, çıldıran dünyanın kötüleriyle baş etmek için paranoyakça yetiştirilmek kolay  mı peki?  Okul dönemiyle birlikte başlıyor aslında çocukluk pembesinin griye çalması. Omuzlardaki ağır çantalar bir süre sonra hem bedenleri hem ruhları yoruyor.  Minik parmaklar test çözmeyi, en yakın arkadaşıyla rekabet etmeyi öğreniyor okul çağında artık. 

          Okullar dünyanın en muhteşem varlıkları olan çocuklar için halbuki.  Yasaklar,  kurallar, sınavlar,  bitmek bilmeyen rekabetler çocuk olmayı ne de çok zor hale getiriyor. Anne babalar için çalışkan ve başarılı çocuk gurur duyulacak çocuktur.  Gerçekten böyle nasıl düşünebilir insan.  Evladının aldığı her nefeste gurur duymalı insan.  Çocuk sevgisi ne zamandan beri  şartlı,  kurallı oldu. 

         Şimdi sorarım size:
         Çocukların hayalgücü dört şıkka sığar mı acaba?

 

esradandunyaya.blogspot.com

Anahtar Kelimeler:
çocuk olmak çok zor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol