Öğretmen Diyarı

Çocuk kitabı nasıl olmalı?

Çocuk kitabı dil, anlatım ve içerik olarak titizlikle yazılmış olmalıdır.

Basit ve çocuğun anlayabileceği sadelikte yazılmalıdır. Yaşa göre resimlerin büyüklüğü ve yazının uzunluğu değişir. O-3 yaş arası çocuklar için yazılan kitaplarda resimler oldukça büyük, figürler belirsizliğe yer bırakmayacak şekilde net, metin ise oldukça kısa olmalıdır. Renkli basılmış kitaplar çocukların daha çok ilgisini çekip onları sıkmayacağından daha çok tercih edilmelidir.

Metnin konusu ve içinde yer alan öğeler çocuğun garipsemeyeceği, günlük hayatında karşılığını bulabileceği, aklını karıştırmayacak bir şekilde belirlenmelidir.

Çocuk kitabı, çocuğun yaşamından yola çıkarak, yaşamsal gereksinimlerini karşılayan, yaşantısını etkileyen bir şeyler söylemelidir. Çocuk kitapları çocuğa toplumun bir parçası olduğunu hissettiren; konuları, çocuğu kendine ve topluma yabancılaştırmayacak bir şekilde ele alan nitelikte olmalıdır. Çocuğa insanlıkla ilgili temel değerleri; insan, doğa, hayvan, yaşam sevgisini aşılamalı ve yaşam sevinci vermelidir.

Vermek istediği mesajı çocuğa bildiği ve günlük hayatında gördüğü olaylar üzerinden vermeli, olay kurgusunu da yaşa göre basitten daha karmaşığa doğru işlemelidir. 

 

kaynak: www.kitapyildizi.com


Anahtar Kelimeler:
çocuk kitabı olmalı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim