Öğretmen Diyarı

Çocuk istismarına karşı çarpıcı kampanya: Bazı dokunuşların izi geçmez
 Elvan YARMA / eyarma@hurriyet.com.tr
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her 5 kadından ve her 13 erkekten biri çocukluğunda cinsel istismara uğruyor. Türkiye’de ise son 5 yılda çocuğa karşı cinsel istismar tam tamına yüzde 50 arttı!

Biz büyükler bütün bu akıl tutulmasını rakamlarla telaffuz edip geçerken, her rakamın beraberinde korkunç izler bıraktığını unutuyoruz bazen. Cinsel istismara maruz kalan her bir çocuk küçücük bedeninde unutulmaz yaralar taşıyor. Öyle ki bu yaralar yıllar boyu onlarla birlikte geliyor.

Almanya’da Innocence in Danger isimli bir sivil toplum örgütü tam da bu noktaya çok çarpıcı bir kampanyayla dikkat çekti. Öyle ki kampanyanın sarsıcı görselleri sosyal medyada hızla yayılıyor.

Bazı dokunuşların izi geçmez” sloganıyla git gide yayılan çocuk istismarı ve şiddete karşı farkındalık yaratmayı amaçlıyorlar. Kampanya fotoğrafları ise oldukça sarsıcı. İstismara uğrayan çocukların bedenlerinde ve o masum ruhlarında bir ömür boyu kalacak izleri çarpıcı bir şekilde yüzümüze vuruyor.

Kampanyanın en önemli noktası ise, taciz ve şiddetin yetişkinler dışında çocuklarda da çok yıpratıcı ve kalıcı etkileri olduğunu vurgulaması.  Ayrıca yetkililerin seslerinin daha gür çıkması adına mesaj veriyor. Çünkü taciz ve tecavüze karşı daha yüksek sesle tepki göstermek ve mücadele etmek gelecek nesiller için boynumuzun borcu…

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim