Öğretmen Diyarı

Çocuk güvenliği herkesin sorumluluğudur

DBE Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Klinik Psikolog Gülşah Ergin’in konuşmacı olarak katılacağı toplantıda; çocukların sağlıklı bir birey olabilmesi için gereken ideal yaşam şartları anlatılacak.

Toplantı konuları

15 Nisan 2014, Salı günü 16.00 – 17.30 saatleri arasında İstanbul Esentepe’deki DBE Eğitim Salonları’nda ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Bilgi Paylaşım Toplantısı’nda; “Çocuk güvenliği nedir? Çocuk güvenliği konusunun önemi ve hassasiyeti, Çocuk güvenliği alt konuları ve temel alanları” hakkında katılımcılar bilgilendirilecek.

DBE Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Klinik Psikolog Gülşah Ergin’in konuşmacı olarak katılacağı toplantıda ayrıca aile içi şiddet, istismar, akran zorbalığı ve önlenebilir kazalar gibi konulara da değinilecek.

Çocuk güvenliğinin yalnızca ebeveynlerin değil herkesin sorumluluğu olduğunu anlatan Gülşah Ergin, “Tüm çocukların güvende olduğundan emin olmak ve bunu sağlamak her bireyin görevidir. Bu çalışmayla, çocuğun tutarlılık gösteren güvenli bakım koşullarında yetişmesi ve ileride sağlıklı-başarılı bir birey olabilmesi adına gereken en ideal yaşam şartlarını anlatmayı amaçlıyoruz” dedi.

Çocuk güvenliği ve çocuğun korunması ayrı şeyler

Çocuk güvenliği ile çocuğun korunmasının sıklıkla karıştırılan kavramlar olduğuna da değinen Ergin, “Çocuk güvenliğini geniş bir şemsiye, çocuğu korumayı ise bu şemsiyenin bir parçası olarak görmek gerekir. Çocuk koruma, ona zarar verecek bir durumu engellemeye yönelik gerçekleştirilen bir eylemdir. Çocuk güvenliği ise daha çok, çocuğun güvende olduğundan emin olmak için aldığımız tedbir ve önlemleri içeren, daha geniş bir alandır. Güven istismarı, zorla evlendirme, töre cinayetleri, internet istismarı, sığınmacılık, kaçak yollarla ülke değiştirme gibi konular çocuk güvenliği başlığı altında çalışma yapılan alanlardır” dedi.

 

Kadınvekadın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol