Öğretmen Diyarı

Çocuk Eğitiminde Yapılan 10 Hata

Eğitim sistemi, değişen mahalle kültürü, bozulan komşuluk ilişkileri ve iletişimin koptuğu aile ortamı çocuk eğitiminde yapılan hataların anlaşılabilmesi için yerinde bir tespit olacaktır.

Eğitim sistemi, değişen mahalle kültürü, bozulan komşuluk ilişkileri ve iletişimin koptuğu aile ortamı çocuk eğitiminde yapılan hataların anlaşılabilmesi için yerinde bir tespit olacaktır. Çocuk eğitiminde yapılan hataların 10 tanesini sizin için derledik.

SEVGİNİN GÜCÜNDEN YARARLANILMAMASI

Dokunulan ve sevilen çocuklar hastalığa karşı direnç geliştirmektedir. Dokunulmayan çocuğun bağışıklık sisteminin gelişmediği farklı araştırmacılar tarafından gözlemlenmiştir. Sevgi, insanı hırstan kibirden, bencillikten kurtarabilecek tek ilaçtır. Çocuğunuza her istediğinizi yaptırabileceğiniz bir ilaç istiyorsanız boşuna eczanelere gitmeyin, sevgi en büyük ilaçtır. Televizyon karşısında bütün vaktini geçiren anne ve babalar iseniz çocuğunuz sizin sevginize inanmıyor...

YALAN SÖYLEMEK

Birçoğumuz küçüklüğümüzde ki şu tabloyu yaşamışızdır “aç yavrum ağzını bu son kaşık, hadi bu son kaşık, ne olur bak bu son kaşık…” böylelikle son kaşıkların haddi hesabı kesilmez. Ve çocuğa aslında yalan söylemeyi öğreten maalesef anne-babalardır. Yemek yedirmeyi mi kolaylaştırmak istiyorsunuz babaanne yöntemi dediğimiz yöntemle çocuğunuza daha kolay bir şekilde yemek yedirebilirsiniz. Nasıl mı? Çocuğun sevmediği bir yiyecek örneğin ıspanak, pırasa vs. yemeğinden sonra onun sevdiği bir yiyecekle ödüllendirerek yani “yemeğini bitirirsen tatlını yiyebilirsin” gibi basit bir ifade ile yemeği yemesine ikna edebilirsiniz.

VERDİĞİNİZ SÖZÜ TUTMAMAK

Eğer çocuğunuza verdiğiniz basit bir söz örneğin işlerim bitsin seninle parka gideceğiz. Eğer işiniz bittiğinde onu parka götürmezseniz, çocukta oluşan intiba demek ki bir şeyi yapcam desem bile aslında yapmayabilirim. Yani ileri ki yaşlara örneğin 12-13 yaşlarına gelmiş olan çocuğunuzdan odasını toplamasını istediğinizde sürekli sizi erteleyecek yapcam dediği halde yapmayacaktır.

ŞİDDET UYGULAMAK

Çocuğun saldırgan davranışlarına şiddet ile karşılık vermek yapıalan yanlış davranışlardan belki de hem fiziksel hem ruhsal yönden çocuğunuzu en çok etkileyen davranış. Eğer çocuğunuzun saldırganca davranışlarına bu şekilde karşılık verirseniz ileride bu tip davranışlarda vurarak çözüm aramasına sebep olur.

ÇOCUĞUNUZU TEKNOLOJİYE BAĞIMLI KILMAK

Evet, teknolojinin ilerlemesi ile birçok evde artık televizyon en basit alet olarak kalıyor ve çocuklarınız bu aletlerle iç içe büyüyor. Siz ev işini rahat yapmak için çocuğunuzu TV, ipad vs. başında saatlerce çizgi film izlemeye bırakmanız hem çocuğunuzun fiziksel gelişimine hem de zihinsel gelişimine zarar verir. Çocuğunuzu iş yaparken TV başına dikmek yerine size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Çocuklarınızın ekran karşısında geçirdiği süreyi kısaltmanız onların yaratıcı olmalarını sağlar ve agresifliklerini azaltır.

ÇOCUĞUNUZU DİNLEMEMEK

Çocuğunuz size bir şey anlattığı zaman onu ilgi ve merakla dinleyin. Unutmayın ki siz çocuğunuz önündeki bir rol modelsiniz ve oda sizi dinlemeyebilir. Eğer çocuğunuz size bir şey anlatmaya çalışıyorsa onu dinleyin.

ÇOCUĞUNUZUN HER İSTEDİĞİNİ YAPMAK

Çocuğunuzun her istediğini alıyorsanız, her konuşma da sözünüzü kesip o başlıyorsa hatta ve hatta siz arkadaşlarınızla konuşurken sizi susturmak ve ilgi çekmek için bağırıp çağırıyorsa ortada ciddi problemler olabilir. Çocuğunuza her istediği oyuncağı almayın mesela iki farklı boyutlarda araba olsun siz ona büyük arabayı alacakken çocuğunuz ekstradan küçük arabalardan da isteyebilir ona sakin bir dil ile sadece bir oyuncak alabileceğinizi anlatın ve istediği arabayı seçmesine izin verin doğal olarak çocuğunuz büyük olan arabayı alacak ve küçüğü bırakacaktır. Eğer sözünüze karışıp onunla ilgilenmenizi istiyorsa ona belli bir zaman tanıyın örneğin arkadaşımla konuşmamı bitirdiğim zaman seninle ilgileneceğim o zamana kadar sen de oyuncaklarınla zaman geçirebilirsin diyebilirsiniz.

ZAMANI KULLANMAYI ÖĞRETMEMEK

Eğer çocuğunuz okula zamanında yetişemiyor, dışarı çıkmak için hazırlanırken çok oyalanıyor ise çocuk zamanı nasıl kullanacağını bilmiyor olabilir. Bu yüzden onlara zamanı doğru kullanarak işlerini ve ödevlerini zamanında yaparak başarılı olabileceklerini anlatın. Mesela dışarı çıkmak için hazırlanmanız gerekiyor çocuğunuza bu hazırlık için 10 dakika verin ve ara ara kontrol edin. Eğer çocuğunuz bir parkta oyun oynuyorsa ona oyunu bitirmek için son 5 dakika deyin. 2 dakika kala on bunu hatırlatın son olarak ona seçenek sunun gitmeden önce salıncağa mı binmek istersin yoksa tahterevalliye mi? Şeklinde yönlendirme yaparak onu zaman konusunda hem eğitmiş olursunuz hem de sorunsuz bir şekilde eve gidebilirsiniz.

KURAL KOYMAMAK

Kuralsız olan bir ailede sorumluluk bilinci gelişmez. Kural aile üyelerince belirlenip basit ve anlaşılır bir dille koyulmalı ve uygulanmalıdır. Özellikle çocuklar için kural koyduğunuz zaman örneğin spesifik bilgiler vererek ısırmak saç çekmek tekme atmak yok diye kural koydunuz çocuğunuz yumruk atarak ama bu kuralda yok diyerek kendini savunabilir. Bu tip durumların yaşanmaması için birbirinizin canını acıtmak yok gibi geneli ifade eden bir kural koyabilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZU KENDİNİZE BAĞIMLI YETİŞTİRMEK

Eğer çocuğunuz bir yerini incitmesin diye ona karşı her zaman koruyucu tavır geliştiriyor, onun ödevlerini yapıp çantasını hazırlıyorsanız, bir yere giderek sürekli elinden tutuyor ve onun elinizi bırakmasına kendi başına yürümesine izin vermiyorsanız, onlara beceriksizliği öğretiyorsunuz demektir. Çocuğunuz bir süre sonra ödevlerini yapması gerekenin siz olduğunuzu düşünecek, siz olmadan her hangi bir yere gitmeye korkacak, sorumluluklarının farkına varamayacaktır. Ona sorumluluk almayı öğretin ve cesaretlendirin. - See more at:

http://www.zamanecocuk.com/aile/haber/cocuk-egitiminde-yapilan-10-hata/851/#sthash.stTPHLP9.dpuf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim