Öğretmen Diyarı

Çocuk Eğitiminde 5 Yöntem

Çocuklarımızın iyi bir eğitim alması hepimizin arzusu ve bu eğitim artık okul öncesi dönemlerde başlıyor. Birbirinden farklı yöntemlerin bazılarını sizler için araştırdık.


5Waldorf Eğitimi


Waldorf eğitim yaklaşımı 1919 yılında Rudolf Steiner tarafından geliştirilmiştir. Waldorf yaklaşımı, eğitimi bir sanata dönüştürmeyi amaç edinen, bütüncül bir yaklaşımdır. Çocukların sosyal, duygusal, ruhsal, ahlaki, fiziksel ve zihinsel açılardan dengeli bir biçimde ve çok yönlü olarak gelişebilmesini amaçlar. Çocukların bireyselliğini, özgüvenlerini ve bütünlüğünü desteklemeye ayrıca önem verilir.

4Montessori Yöntemi


1870 yılında İtalya’da doğan Maria Montessori, İtalya’da tıp alanında eğitim alan ilk kadındır.

Montessori felsefesine göre:

-Çocuğun seçimlerine saygı duyulmalıdır.

-Bebeklikten itibaren saygı gösterilmesi gereken çocukları bir birey olarak görmek gerekir.

-Ceza yerine olumlu yönlendirme uygulanmalıdır.

-Çocuğun yapabileceklerine müdahale etmek, onun yerine yapmak, gelişimini baltalar.

-Önce iyi insan, iyi arkadaş ve problem çözme becerileri öğretilmelidir. Ardından akademik beceriler gelir.

-Eğitim planlı programlı değil, hayata bağlı olarak şekillenmelidir.

-Hayır yerine, kendi hatasını anlamasına imkan verilmedir. Böylelikle özgüven kadar öz disiplin de geliştirilmiş olur.


Montessori eğitim sisteminden mezun olmuş birçok ünlü de bulunmaktadır. Bazıları; Google’nin kurucuları Sergey Brin ve Larry Page, Washington Post’un sahibi 
 Katharine Graham, Amazon.com’un kurucusu
 Jeff Bezos.

 

3Reggio Emilia Yöntemi


Reggio Emilia yaklaşımına göre çocuk, büyüme sürecinde gelişimini engelleyen bir duvarla karşı karşıyadır. Bu duvar, eskimiş ve kalıplaşmış katı kurallar, yetişkinler tarafından benimsenmiş ancak çocuklar tarafından anlaşılması oldukça güç olan, geçerliliğini yitirmiş davranış kalıpları ve geleneksel eğitim metotlarından meydana gelmektedir. Bundan dolayı, öncelikli olarak çocuğun yaşadığı toplumdaki yeni kültürel değerleri ve rolleri öğrenmesi için desteklenmesi gerekmektedir. Bu destek sağlandıktan sonra çocuk, gelişimini engelleyen ve eski değer yargılarından oluşan bu “duvar”ı kendi kendine aşmayı başarmalıdır. Bu yaklaşıma göre çocuklar hayatın anlamıyla ilgili cevaplar aramaktadırlar. Onlara cevabı vermek için acele etmemek, onun yerine cevabı kendilerinin bulması için teşvik etmek gereklidir.

2Homeschooling (Ev Okulluluk) Yöntemi


-Aileler, sağlık sorunu, güvenlik kaygısı, çocuğun engelli olması, sistemin reddedilmesi, kırsal kesimde yaşama gibi nedenlerle çocuklarının eğitimini ya seçtikleri özel öğretmenlerle ya da kendileri üstleniyorlar. Bazen özel yetenekli çocuklar da bu şekilde eğitime tabi tutuluyor. Bunun en bilinen örneği de Erik Demaine. Babası tarafından evde okutulan Eric Demaine 12 yaşında Kanada’da Matematik bölümüne kabul ediliyor. 14 yaşında bölümü tamamlıyor, 20 yaşında da doktorasını bitiriyor. Şimdi 32 yaşında ve MIT’de profesör. Ayrıca bu eğitimle yetişmiş diğer ünlülere; Benjamin Franklin, George Washington, Albert Einstein örnek gösterilebilir.

-Homeschooling, gelişmiş ülkelerde uygulanıyor. Başta Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, Almanya, Japonya ve Fransa gibi…


1Unschooling Yöntemi


Unschooling’de öğrenmek için ayrılmış bir mekan, bir zaman yoktur.. Çocuk istediği her yerde ve her anda öğrenmeye hazır oluyor. Dünya sınıf, yaşam konu, yaşamın içindeki herşey, hayata dair her enstrüman materyal sayılıyor. O konulardan hangisi ilgisini çekiyorsa o konuda materyal ve kaynak sağlamak da ailenin görevi oluyor.

Unschooling Yöntemini şu şekilde özetleyebiliriz;

“Okul yapılandırılmıştır. Okulsuz eğitim ise caz müziği gibidir. Doğaçlama gelişir ve öğrenci değiştikçe o da değişir!”

 

Kaynak: listemiste.com

Anahtar Kelimeler:
çocuk eğitiminde yöntem

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim