Öğretmen Diyarı

Çocuk eğitimi, tek başına kaldırılabilecek bir yük değildir.
 
Bununla sadece annenin meşgul olması - her ne kadar anne görevini mükemmel şekilde yerine getiriyorsa da - eksikliktir. Anne bu süreçte babadan mutlak surette destek almalıdır. Anne, çocuk eğitiminde yalnız bırakılmışsa sırtına kocaman bir yük yüklenmiş demektir.
Çocuk eğitiminde annenin rolünü babanın, babanın rolünü de annenin üstlenebilmesi çok zordur. Özellikle erkek çocuklar, yetişkinlik döneminde bir erkek modeli olarak -çoğunlukla- babayı benimser; baba gibi oturmaya, onun gibi konuşmaya, yürümeye çalışır.
Eğer anne, çocuk eğitiminde yalnızlığa itilmiş ve çocuklarını baba desteği olmadan yetiştirmeye çalışıyorsa ciddi bir eksikliği de beraberinde taşıdığını bilmelidir. Günümüz şartları, geç saatte eve gelen, hafta sonunda çalışmak zorunda kalan babaları da beraberinde getirmiştir.
Bu tarz durumlarda, anne-baba mevcut şartlarına göre çocuk eğitiminde babanın rolünü artıracak yol ve yöntemler aramalıdır. Ancak güzel bir zaman planlaması ve çocukla “az ama verimli” bir birliktelikle babadan alınacak duygu alışverişi en verimli hale getirilebilir. 
Pedagog Adem GÜNEŞ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim