Öğretmen Diyarı

ÇOCUK BAKICISI MI, AİLE BÜYÜKLERİ Mİ?

İKİLEMDE KALAN ANNE BABALARA TAVSİYELER...
Bakıcı yerine çocuklara aile büyükleri mi bakmalı? Bu ikilemde karar vermek çoğu anne baba için zor olabilir. Pedagog Elif İpek, doğru seçimi yapmaları konusunda ebeveynlerin işini kolaylaştıracak bilgiler verdi. “Bebek doğmadan başlayan en büyük telaşe nedir?” diye sorsak herkes hep bir ağızdan “Bakıcııı!” diye cevaplar. Neyse ki büyükanne ve büyükbabalar var. Kendilerine taze kan olarak gelmiş torun ile seve seve ilgilenirler. Zaten çocuğun ihtiyacı güvende olma, sevebildiği ve sevildiği ortamda olması değil midir? Tam olarak değil!

ÇOCUK MÜMKÜNSE KENDİ EVİNDE BAKILMALI

Aile toplumun en küçük birimidir. Çocuk yaşama dair ilk öğrenmelerini aile içinde yapar. ‘Aman ağlamasın’ , ‘Her şey onun için’ gibi adanmışlık içeren yaklaşımlar, çocuğun uyum sağlamayı öğrenmesini engeller. Güven ve sevgiyi veren büyükanne büyükbabalar, toplumsal kurallar ve sınırları da çocuğun bir birey olduğunu göz ardı etmeden onlara öğretmelidirler. Mümkünse çocuğun kendi evinde bakılması, mümkün değilse akşam anne babanın gelişi ile kendi evine dönmesi, akşam yemeği, aile etkinlikleri, uyku zamanını kendi evinde yaşaması uygun olur. Ebeveynlerin çalışma saatleri mümkün olduğunca bu durum değiştirilmemelidir. Eğer çocuk ebeveynlerinden biri ile büyükanne büyükbaba evinde kalacaksa bunun bir misafirlik olduğu çocuğa anlatılmalı ve program çocuğa uygun biçimde aktarılmalıdır. Ebeveynler tarafından büyükanne büyükbaba evi oyuncak ve etkinlik açısından zenginleştirilmeli, çocukların sadece bakıma değil büyüme ve gelişime ihtiyacı olduğu ekseninde hareket edilmelidir. Bu koşullarda çocuğun bakımını büyükanne büyükbabaların üstlenmesi çok faydalı olacaktır.

BAKICI DESTEĞİ NE ZAMAN GEREKLİ?

 

Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/cocuk/cocuk-psikolojisi/cocuk-bakicisi-mi-aile-buyukleri-mi_20444.html?utm_source=hurriyet&utm_medium=sosyal&utm_campaign=sosyal-10-20444?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol