Öğretmen Diyarı

ÇOCUĞUNUZUN YAZ TATİLİNİ VERİMLİ HALE DÖNÜŞTÜRMENİN YOLLARI
Çocuklar için keyif anlamına gelen yaz tatilini verimli geçirmenin yolu ebeveynden geçiyor. Çocuğunun boş zamanını nasıl daha etkin kullanacağını bilmeyen pek çok anne-babanın yaptığı klasik hatalar yaz tatilini verimsiz hale getiriyor. Okul döneminde bir çocuğun gününün çok büyük bir kısmı okulda geçtiğinden anne babalar için günü programlamak nispeten daha kolaydır. Tatil döneminde ise sabahtan akşama kadar çocuğun evde kalacak olması onları endişeye düşürebilir.

Etkin Bir Tatil Programlamanın Püf Noktaları Neler?
Tatil demek sınırsız televizyon – bilgisayar demek değildir!

 
Çocukların ebeveynlerinden en büyük istekleri tatil boyunca istedikleri kadar televizyon izlemek veya bilgisayar oynamak olabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bunların kısıtlanması çocuğun okul dönemi ile ilgili değil, genel gelişim ve dikkati için gereklidir. Bu nedenle de televizyon ve bilgisayar süreleri yine aşırıya kaçmadan kontrol altında devam ettirilmelidir.

Kışın ertelediklerinizi yazın yapın
Çocukların çoğu, zaman darlığından okul döneminde birçok şeyi ertelemek zorunda kalır. Özellikle gitmek isteyip de gidemediğiniz bir gezi alanı, ailece yapmak isteyip de yapamadığınız bir aktivite varsa bu dönemde gerçekleştirebilirsiniz. Beraber geçirdiğiniz zamanları artırmaya özen gösterin.

Sokak oyunları oynasınlar
Çocukların dünyayı ve çevreyi en iyi tanımalarının yolu, beş duyularını da kullanarak yaptıkları etkinliklerdir. Eski zamanlardan beri bu oyunların en zengin kaynağı sokaktır. Sokakta oynanan oyunlar; yaratıcılığı, problem çözme becerisini, sosyal ilişkileri geliştirir. Bunu deneyimlemesi için çocuğunuza imkân yaratmaya çalışın. Sitenizin bahçesi, anneannesinin meyve bahçeli evi veya onun arkadaşlarını da gezinize katacağınız park ve orman gezileri oyun için en uygun alanlardır.

Zevk aldıkları kitapları okumalarına izin verin
Çocuklar okul döneminde istedikleri kitapları okumaya zaman bulamayabilirler. Ayrıca okullarda zorunlu olarak okutulan kitaplar her zaman onların ilgisini çekmeyebilir. Yaz tatili çocukların kitabı sevmelerini sağlamak için çok uygun bir dönemdir. Beraber kitapçıya gidin ve kendi isteğine uygun kitap seçmesine izin verin. Aynı zamanda siz de kendinize kitap alın ve onun önünde siz de kendi kitabınızı okuyun ve bunun size verdiği keyfi çocuğunuzla paylaşın. Zevk aldığı kitabı okuyan çocuğun kitap okuma alışkanlığı gelişecek, böylece çocuğunuz okumaya daha istekli olacaktır.

Spor yapmalarını destekleyin
Yaz boyunca imkânlarınız dâhilinde çocuğunuzun yüzme, tenis, basketbol gibi açık havada da gerçekleştirebileceği bir spor yapmasını sağlayabilirsiniz. Kışın okul döneminde kapalı alanda kalan ve genellikle masa başında oturmak zorunda olan çocukların fiziksel aktivite yapmaya ihtiyaçları vardır.

Düzenli olarak ders çalışmalarını sağlayın
Çocuklar yaz tatilinde günlerinin bir kısmını da okulla ilgili çalışmalara ayırmalıdır. Bunun süresi çocuğa göre değişmekle birlikte, dikkate alınması gereken nokta çok ağır bir program olmamasıdır. Anne babalar mümkün olduğunca bu çalışmaları eğlenceli hale getirmeye özen göstermelidirler. Günlük programdaki çalışma bölümü, çocuğun yapmak istediği aktivitelerden önceye alınmalıdır. Böylece istediğini yapabilmek için ders çalışmayı bitirmek çocuk için bir motivasyon olacaktır.


Yazar: Uzman Psikolog Özge ÖZKANhttp://blog.classloom.com/tr/cocugunuzun-yaz-tatilini-verimli-hale-donusturmenin-yollari/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim