Öğretmen Diyarı

Çocuğunuzun Yaratıcılığını Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Modern resimle karşılaştığı zaman “Benim iki yaşındaki çocuğum bile daha iyi resim yapıyor” diyen pek çok insan olduğunu duyuyoruz. Picasso, sanatında çocuksu kalma isteğini her zaman dile getiren bir ressamdı. Klee, çalışmalarında çocuksu semboller kullanmıştır. Chagall da birçok masalsı eser vermiştir ve en güzel modern portre örnekleri de çocuk resimleri gibi dışavurumcudur. Çocukların sürekli olarak önemli keşif ve hamlelerde bulunmalarını sağlayan sanatsal bir yönleri olduğuna dair yaygın bir kanı mevcuttur. Onları yetişkinler gibi resim yapmaya zorlamak yerine, hala çocuk gibi resim yapma yeteneğine sahip yetişkinler yaratmaya çalışmalıyız.
Sanat, çocuklara sorunların birçok şekilde çözülebileceğini öğretir. Çocukların sanat yaklaşımındaki özgürlük, merak ve macera duygusu bir kez bastırılırsa tekrar öğrenilmesi kolay olmaz. Çocuk sanatı bir kere kopya çalışması gibi görmeye başlarsa, yenilikçi sanat üretiminde ve bağımsız düşünmede esas olan yaratıcı ruhu tekrar yakalaması hiç de kolay olmaz. İşte, çocuğunuzun yaratıcılığının gelişmesine yardımcı olmak için 10 basit öneri:
1. Onlara örnek olun. “Cetvelle bile düz çizgi çizemem” demek yerine “Yeni bir şeyler üretmeyi seviyorum” deyin. Yaratıcılık süreci ortaya çıkan eserden çok daha önemlidir. Eğer çocuğunuz sizin risk alıp bir şeyler ürettiğinizi görürse, bunu kendine örnek alacaktır.
2. Çocuklarınızın resimlerine yalnızca buzdolapları üzerinde yer vermeyin. Her çocuk “gerçek” resimlerin çerçevelenip, evin bir köşesine asıldığını bilir. Çocuğunuzun yapmış olduğu resimlerden birini çerçeveleyip evinizin en güzel köşesine asın. Resimleri evinizdeki eşyaları süslemekte de kullanabilirsiniz. Örneğin mousepad’lerin veya önlüklerin üzerine bu resimleri kopyalamanız mümkün.
3. Çocuğunuzun çalışmalarını değerlendirmeye özen gösterin. Kopyanın, resimlerin içini boyamanın ve yetişkinlerin resimlerinin yaratıcı olmadığını öğretin onlara. Matematikte olduğu gibi resimde de kopya aldatmacadır. Bir sanat eseri yaratılıyorken karşılaşacağı sorunları çözmenin, hayatın her alanındaki sorunları çözmesine yardımcı olacağını ifade edin çocuğunuza.
4. Bir resmi “niçin” beğendiğinizi ifade edin. “Çok güzel olmuş” demek hiçbir zaman yeterli değildir. Örneğin “Renkler çok canlı, düz çizgilerle eğri çizgiler bir arada çok güzel görünüyor; bu senin üzgün olduğun zamanları anlatıyor sanırım” gibi ayrıntılı açıklamalar, çocuğunuzun hem sözcük haznesini geliştirecek hem de yaptıklarının değerli olduğunu kavramasını sağlayacaktır.
5. Çocuğunuzla birlikte bir sanat galerisini veya müzeyi ziyaret edin. Birlikte resimlere bakın. Söyledikleri “doğru” olsun olmasın, resim üzerine konuşmaya yöneltin onu.
6. Çocuğunuzun resimlerini yılbaşı kartları vs. yapın ve yakınlarınıza bu kartlardan gönderin.
7. Çocuğunuzun doğum gününde, pastasını arkadaşlarıyla birlikte dilediği gibi süslemesine izin verin.
8. Evinizde sürekli dağınık kalmaya müsait bir alan olsun. Burada bir resim sehpası, tebeşir tahtası, boya kalemleri, her tür boya, yapıştırıcı ve ufak tefek parçaları toplayan bir kutu bulunsun. “Stüdyo” adını vereceğiniz bu yer, her gün kullanıma açık olsun.
9. Büyük bir evrak çantası alın ve resimleri bunda saklayın. Üzerinde aylarca çalıştığı resmi, temizlik günü kaldırıp atıveren bir anne, her çocuğun cesaretini kıracaktır.
10. Ara sıra da düz, parlak renkli materyaller alın. Çocuğunuz bunlarla tişörtleri, perdeleri, çarşafları, tabakları, çantaları vs. süsleyebilir. Çocuğunuzun süslediği her eşyayı mutlaka kullanın.
11. Çocuğunuz için ciltli boş bir defter alın. Seyahatlerinizde bile yanınızdan ayırmayın bu defteri. Kısa süre içinde bu defter, çocuğunuzun gösterdiği gelişimin en güzel tanığı olacaktır.
 
(Susan Striker’ın Çocuklarda Sanat Eğitimi kitabından derlenmiştir.)

Kaynak: egitimpedia.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol