Öğretmen Diyarı

ÇOCUĞUNUZUN YARATICI DÜŞÜNEBİLMESİ SİZİN ELİNİZDE!

 BU ÖNERİLERDEN SONRA YARATICI BİR ÇOCUK YETİŞTİRMENİZ ÇOK KOLAY!
Anne ve babaların hayali çocuğunun yaratıcı olmasıdır. Peki çocuğun yaratıcı düşünebilmesi için ne yapmak gerekir? İşte mükemmel ipuçları...

Bireyin, gelişim açısından en hızlı değişim gösteren evresinin 0-6 yaş arasında olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Erhan Alabay 0-6 yaş arasındaki çocuklarla yapılabilecek, çocuğun yaratıcı düşünme becerisini destekleyecek etkinlik önerilerinde bulundu.

Sürekli gelişen ve değişen dünya içerisinde yaratıcı düşünebilen bireylerin yetiştirilmesinin oldukça önemli olduğunun altını çizen Yrd. Doç. Dr. Erhan Alabay, “Bu değişim içerisinde bireyin karşılaştığı problemlere farklı çözüm yolları bulabilmesi ancak yaratıcı düşüncenin geliştirilmesi ile mümkündür” dedi.

Bu yaş dönemlerinde çocuğun tüm gelişim aşamalarında hızlı bir ilerleme mevcuttur. Özellikle yaratıcı düşünebilme becerisinde 0-6 yaş arasında çocuklarla birlikte yapılabilecek etkinliklerle çocuğun yaratıcı düşünme becerisi desteklenebilir.Özellikle anne ve baba tutumlarının çocuğun yaratıcı düşünme becerisinin gelişiminde önemli bir yeri var. 

YARATICI DÜŞÜNMEYİ ENGELLEYEN EBEVEYN DAVRANIŞLARI NELERDİR?

Anne babaların çocuğunu aşırı derecede koruması ve çocuğuna gerektiğinden fazla özen göstermesi
Sürekli kurallar koyarak çocuğun aileye boyun eğmesinin ve bağımlı olmasının beklenmesi
Çocuğun yaptığı herhangi bir durum karşısında annenin olumsuz yaklaşımına karşı babanın olumlu yaklaşım sergilemesi
Çocuğun her istediğinin koşulsuz kabul edilmesi ve çocukların yeteneklerine bakılmaksızın ve yeteneklerine uygun olmayan durumların içinde çocuklarını yarışa sokulması gibi olumsuz aile tutumları.
yaratıcı düşünme engelleyen faktörler

ÇOCUĞUMUZUN YARATICI DÜŞÜNEBİLMESİ İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Anne ve babaların çocuklarıyla evde yapabileceği birçok yaratıcı düşünme beceri teknikleri bulunuyor. Bu etkinliklerin doğru bir şekilde çocuklarla birlikte yapılması sonucunda çocuğun yaratıcı düşünme beceresi gelişiyor. Bu etkinlikler ise şöyle;

Çocuğunuzun yaş ve gelişim düzeyine uygun kitaplar okuyarak yaratıcı düşünmesini sağlayın. 
Küçük yaş çocuklara resimli hikâye kitapları okuyarak hem hayal gücünü geliştirin hem de düşüncelerini doğru bir şekilde ifade etme yeteneği kazandırın.
Okuduğunuz bir kitabın veya anlatılan bir öykünün sonunda çocuğunuzdan kitabı veya öyküyü özetlemesini isteyin.
Tüm aile bireylerinin bir arada olduğu bir zamanda herkesin katılacağı bir hikâye oluşturma etkinliği düzenleyip, çocuğun hikâyenin kalan kısmından devam ettirmesi ve tamamlamasını isteyin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim