Öğretmen Diyarı

Çocuğunuzun Kendi Yatağında Uyumasını Nasıl Sağlarsınız?
 Yorucu bir günün sonu… İş, çocuğunuzla ilgilenmek derken gözünüzden uyku akar bir hale gelmiş bulunmaktasınız. Neyse ki birazdan güzel bir uyku çekeceksiniz. Kafanızı yastığa koydunuz, tam rüyalar alemine doğru yola çıkacakken titrek bir ses sizi geri çağırıyor.
“Anneee! Yanına yatabilir miyim?”
İçinizden “Yatağında yatman daha iyi olur.” gibisinden bir cevap geçiyor ama çocuğunuzu tekrar yatağına yatırmak için ne enerjiniz ne de isteğiniz var. “Peki, gel bakalım.” diyorsunuz yorganı kaldırarak. Sonuçta, hiç uyumamaktansa rahatsız bir biçimde uyumayı tercih etmektesiniz.
Merak etmeyin, bu durum sürmek zorunda değil! Zor olsa da çocuğunuzu kendi yatağında uyumasını sağlayabilirsiniz. Fakat bizden uyarması, bu süreçte pek çok uykusuz gece ve “Ama anne, beni sevmiyor musun?” sorusu sizi bekliyor.
Uykudan Önce Yapılması Gerekenler

İlk yapmanız gereken bu sürece başlamak için bugünün uygun bir gün olup olmadığına karar vermek. Eğer bebeğiniz tuvalet eğitimi gibi başka bir sürecin ortasındaysa, veya yakın zamanda tatil planınız varsa başlamak için başka bir gün geçmeniz daha yerinde olabilir.
Eğer başlama kararı aldıysanız, çocuğunuza gün içinde bu süreçte beklentilerini bildirmeniz uygun olacaktır. “Bugünden itibaren anne ve baba kendi yataklarında, sen de kendi yatağında uyuyacaksın” gibi net bir cümleyle bunu başarabilirsiniz.
Çocuğunuza bu isteğinizi daha net belirtmek için onunla bir “Uyku Zamanı Resmi” yapabilirsiniz. Bu resimde sizin ve eşinizin kendi yatağında, onun ise mutlu bir biçime kendi yatağında uyuduğundan emin olun!
Işıklar Kapandığında

Bu nokta genelde uyku eğitimi sürecinin bozulduğu noktadır. Tek dileği rahat bir uyku çekmek olan pek çok ebeveyn işte tam bu noktada çocuklarının ağlamalarına ve yatağa gelme isteklerine boyun eğer.
Bu konuda pek çok pedagog ve uyku uzmanı çocuğun ebeveynlerle yatak paylaşma sürecinin bir anda, kesin ve katı bir biçimde bitmesi gerektiğini savunmaktadır. Bunun nedeni ise “Aman canım ne olacak, yatsın bir 5 dakika” gibi söylemlerle yatağa alınan çocuğun sizin yeni uyku zamanı düzeninizi benimsemekte zorluk çekeceğidir.  Yani tam olarak yapmanız gereken ufaklığınızı elinden tutup, yatağına götürmek… (Biliyoruz, bu iş orada bitmiyor.)
Eğer çocuğunuz uzun zamandır sizinle aynı yatağı paylaşıyorsa işiniz biraz daha zor. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi hamle anne veya babanın çocuğun odasında (ama yatağında değil!) uyuması olacaktır. Böylece çocuğunuzun kendi odasında yalnız kalma korkusu sizi her uyandığında odasında görüşüyle beraber yavaşça yokolacak, gece uyandıktan sonra kendi kendine uykuya dönebilecektir.
Ertesi Sabah

İlk geceniz nasıldı? Cevabınız “Felaket” ise, moralinizi bozmayın. Çocuğunuza yeni uyku zamanı düzeninizi gün içinde sık sık belirtin. Herhangi bir gelişme gördüğünüzde (Sizi yataktan kaldırmadan kendi odasına dönme vs.) çocuğunuza ödül vermekten kaçınmayın ve ona gelişmelerinden ne kadar mutlu olduğunuzu belirtin. Unutmayın, okul öncesi çocukların en büyük keyiflerinden biri ebeveynlerini mutlu etmektedir.
Çocuğunuzun kendi odasında geçirdiği her gece için ona ufak bir ödül vererek onu bu davranışını devam ettirmeye motive edebilirsiniz. Bu ödülü herhangi bir şekerleme veya yiyecekten ziyade, yapıştırma veya ufak bir oyuncak olarak seçmeniz gelecek için daha yararlı olacaktır.
En önemlisi, pes etmeyin! Çocuğunuz er ya da geç kendi yatağında uyumayı öğrenecek. Bu konuda kesin tavrınız ve doğru davranışlarınız size iyi bir uyku çektiğiniz gecelerin kapısını açacaktır. Kolay gelsin!


Kaynak:
www.sevgilibebek.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim