Öğretmen Diyarı

Çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmek elinizde

Ona kitap okuyun, anlattığınız şeyleri düşünmesini sağlayın. Çocuğunuza kitap okumak, hayal etmesini sağlar. 

Metinde geçen kişiler, yerler ve mekânlar hakkında onunla konuşun. Böylece hayalinde canlanan şeyleri öğrenebilir, kendi hikâyesini oluşturmasını sağlayabilirsiniz.


Olumsuz eleştiriler yapmayın

Ona kesinlikle “Olmamış, becerememişsin, beğenmedim” gibi ifadeler kullanmayın. Bunun yerine “Bir de şöyle düşünelim” diyerek, kendi çözümünüzü anlatın.


Onunla evcilik oynayın, bu oyunu arkadaşlarıyla da oynamasını sağlayın

Evcilik oynamak, çocuğun bir senaryo oluşturarak onu oynamasını sağlar ve hayal etmesine olanak verir. Bu oyunlarla çocuğun sosyal becerileri ve kelime dağarcığı gelişir. Kelime dağarcığı geliştikçe de düşüncesinin sınırları genişler.


Onunla bilmediği nesneler hakkında konuşun ve hayal ettiği şeyi tarif etmesini isteyin

Çocuğun bilmediği bir nesneyi anlatmaya çalışması, onun hayal gücünü kuvvetlendirir. Bir nesne seçin ve hayalinde canlanan şeyi anlatsın.


 


Uzun saatler boyunca televizyon izlemesine izin vermeyin

Televizyon, hayal gücünü sınırlandıran bir şeydir. Onun çok uzun süre televizyon karşısında kalmasındansa, doğru programları ve yayınları izlemesini sağlamak önemlidir.


Onu gezmeye götürün

Çocuğunuzu farklı şehirlere götürün, müzeleri gezdirin, yeni şeyler deneyimlemesini sağlayın. Böylece çocuğunuz daha çok hayal kuracak.


Bilgisayar teknolojilerinden faydalanın

Çocuklar için yararlı olan bilgisayar programları ve oyunlarından da yararlanabilirsiniz. Dijital resim yapma, boyama, matematik gibi alanlar, çocukların zihnini çalıştırmasını sağlar.


Çocuğunuzu sanatla tanıştırın

Sanat, hayal gücünü geliştiren en önemli alanlardan biri... Resim, heykel, fotoğraf gibi görsel sanatlar hayal gücünü geliştirir.


Müzikle ilgilenmesine önayak olun

Çocuğu müzik aleti çalmaya teşvik etmek, onun el becerilerini geliştirir ve yeni şeyler düşünmesini sağlar.

 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim