Öğretmen Diyarı

ÇOCUĞUNUZUN BİR CÜZDANI OLSUN

 ELİNİN ALTINDAKİ PARAYI NASIL KULLANACAĞINI BİRLİKTE PLANLAMAYA NE DERSİNİZ?
Gittiğiniz her alışverişte bir ağlama krizi mi çıkıyor? Giderek daha pahalı oyuncaklar isteyen çocuğunuz, istediği şey alındığında bile mutlu olmuyor mu? Cevabınız “evet” ise ona bir cüzdan vermenin zamanı geldi! Kabul edelim, anne balalar çocukları parayla olabildiğince geç tanıştırıyor. Yutacağından, mikrop kapacağından ya da aşırı para odaklı olacağından kaygılanarak çocukların para kullanmaları erteleniyor. Ancak özellikle 4 yaşından sonra çocuklar parayı nasıl kullanacaklarını çok kolay öğreniyor. Tabii bu konuda da sizin yardımınıza ihtiyaç duyuyorlar.

KUMBARA YETERLİ Mİ?

Para biriktirmek, kumbaraya para atmak ve bir şeyin alınması için o paranın birikmesini beklemek gelişimsel açıdan oldukça yararlı. Ama tek başına yeterli değil. Çünkü elinin altındaki parayı nasıl kullanacağını planlamak da ayrı bir beceri.

MİNİKLERE CÜZDAN VERİLMELİ

Çocuğunuz dört yaşına gelmişse, ona bir cüzdan alın. Cinsiyetine, zevkine uygun bir renkte olabilir, cüzdanını kendisi seçebilir. Sonra içine bazı market kartları, vesikalık fotoğraflar, sizlere ait kartvizitler vs. yerleştirin. Artık cüzdanı gerçekten de ona ait. Bir hafta sonu dışarıya çıkacağınızda cüzdanına belirli bir para koyun. Ama bu para gerçekten sembolik olmalı ve bayram harçlığı gibi büyük ebeveyn fonlarıyla desteklenmemeli. Örneğin 5 yaşındaki oğlunuz için 10-20 TL uygun olabilir. Ona “Bu para senin. İstediğin gibi harcayabilirsin. İstersen oyuncak al, istersen dergi. İstersen biriktir” deyin. Bu miktar size çok az geldiyse kendinize göre ayarlayın ama çocuğunuzun yaşı ile harcadığı para arasındaki dengeyi lütfen iyi kurun. Yediği yemeği, giysi vb. ihtiyaçlarını ödemeye siz devam edebilirsiniz. Bu para sadece onun oyuncak, abur cubur gibi ihtiyaçları için harcanmalı. İlk denemelerde krizler çıkabilir. Bu paranın her şeye yeteceğini düşünüp en pahalı setlere gidebilir, sizden para isteyebilir, yerlere yatabilirler ama burada ona vermek istediğimiz mesaj, “Sınırlar vardır ve hayatın boyunca her istediğini, istediğin anda alamayabilirsin” olacağı için, dirençlerini de sabırla karşılamalıyız.

FAYDASI NE?

 Uzman Klinik Psikolog Göksu Telmaç  

Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/cocuk/cocuk-psikolojisi/cocugunuzun-bir-cuzdani-olsun_20933.html?utm_source=hurriyet&utm_medium=sosyal&utm_campaign=sosyal-10-20933?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim