Öğretmen Diyarı

Çocuğunuzu okula göndermeden bunu öğretmeyi sakın unutmayın
Onlara mikropları onların dilinden anlatın

İstediğiniz kadar zararlı deyin, kötü deyin; eğer içselleştirmezlerse tam olarak ikna olmayacaklardır. En iyisi ‘mikropları anlatma’ meselesini eğlenceli bir kurguya oturtmak. Örneğin isimlerini değiştirerek başlayabilirsiniz: Minik canavarlar! O canavarları bir kurguyla sunun. Ama yaratıcı olmaya özen gösterin. Tablette oynamayı sevdiği bir oyunla özdeşleştirin mesela. Hikayenizi o kurguya göre şekillendirin. 

Mikrop puanları kazandırın

Güzel bir tarife belirleyin. Yemekten önce el yıkamak 10 puan. Evden gelince hemen kıyafetlerini çıkarıp değiştirmek 15 puan. Tuvaletten çıkınca ellerini sabunlayıp yıkamak 25 puan. Sabah kalkınca yüz yıkamak 15 puan gibi… Sonra bu puanları toplayıp haftalık alışverişte kullanabileceği bir düzen kurun.

Günün popüler melodilerine yeni sözler yazın

Çocuk, en kolay günün popüler şarkılarını yakalar. Peki, bu durumu hijyen eğitiminde nasıl kullanabiliriz? El yıkamanın, diş fırçalamanın, tuvalet sonrası temizliğin aşamalarını günün popüler melodilerine uyarlayın. Etkisini hemen göreceksiniz, bakın nasıl aklında kalıyor!

Ona tuvalet kağıdını sevdirmenin eğlenceli bir yolunu bulun! 

Hijyen eğitiminin en önemli kısmı bu: Tuvaletler! Mesela çocuğunuzla birlikte tuvalet kağıdından elbise yapabilirsiniz. 1-2 rulo harcayacaksınız, ev biraz dağılacak belki ama çocuğunuz tuvalet kağıdını benimsemiş olacak. Bunu yaptıktan sonra da mutlaka tuvaletlerin herkese açık olduğunu, hem bir önceki insanı hem de bir sonraki insanı düşünmek için tuvalet kağıdının mutlaka kullanılması gerektiğini de anlatın. Bu sefer işiniz çok daha kolay olacak! 

Hemen onu “Eğlen Öğren Hijyen!” le tanıştırın

Aslında Domestos’un bu derdinize şahane bir çözümü var. Cevap, eglenogrenhijyen.domestos.com.tr’de. Çocuğunuzla birlikte burayı tıklayın, hem en eğlenceli yoldan mikrop ve bakterileri tanımasını sağlayın, hem de tanıdıktan sonra sitenin içindeki “Mikropları Yok Et!” oyunuyla öğrendiklerini uygulamasını sağlayın! 


Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim