Öğretmen Diyarı

ÇOCUĞUNUZLA İLETİŞİMİNİZİ GÜÇLENDİRMENİN 10 YOLU!

 BAŞKALARININ YANINDA ONU ELEŞTİRMEYİN YA DA UYARMAYIN.
Çocuğunuzla doğru iletişim dili kuruyor musunuz? Onunla iletişiminizi nasıl güçlendirebilirsiniz? İşte, açık iletişim için uzmanından öneriler… Bir çocuğun değerli olduğunu hissetmesi özsaygı geliştirmesi için önem taşır.

Saygı duymanın da iletişimin sihirli öğelerinden olduğunu dile getiren Psikolog Simge Gündoğan, çocuğun varlığını kabul etmenin ona önemli ve değerli olduğunu hissettirmek, onu her şeyi ile benimsemek anlamını taşıdığını vurguladı.

Yetişkinler kimi zaman aile içi iletişimde genelde davranışlar üzerine odaklanır. Olumsuz bir davranış, söylenmemesi gereken bir sözcük gibi. Bu tür durumlarda olumsuz olarak nitelendirilen davranışın ebeveyne ne hissettirdiğini belirtmek oldukça önemli. Duyguyu açıklamak, isimlendirmek çocuğun duyguları daha rahat anlamasını sağlar. Böylelikle çocuğa giden mesaj problemin “kendisi” değil “davranışı” olduğu yönünde olur. Koşma, zıplama gibi komutlar vermek yerine “Koştuğun zaman düşüp bir yerini inciteceğinden korkuyorum” cümlesi, hem “ben dili” olduğu için suçlayıcı olmayacak hem de duyguyu çocuğa tanıtacaktır.

ÇOCUĞUNUZLA İLETİŞİMİNİZİ NASIL GÜÇLENDİRİRSİNİZ?

Çocuğunuzun sizinle iletişim kurma çabasını destekleyerek açık iletişimin sürdürülmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuz size önemli bir şey anlatmaya çalışırken telefon konuşması yapmaktan kaçınabilir, dikkatinizi tamamen ona verebilirsiniz. Eğer çocuğunuza kızgınsanız, onunla konuşmak için sakinleşmeyi bekleyebilirsiniz. 

Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/cocuk/cocuk-psikolojisi/cocugunuzla-iletisiminizi-guclendirmenin-10-yolu_20592.html?utm_source=hurriyet&utm_medium=sosyal&utm_campaign=sosyal-10-20592?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim