Öğretmen Diyarı

Çocuğunuzda Empatiyi Geliştirmek İçin Uygulayabileceğiniz 8 Strateji
Çocuğunuza aklını kullanması için yardım edin, aynı zamanda yüreğini de… Çok yönlü bir eğitim sadece okumaktan, yazmaktan, aritmetikten ve teneffüslerden ibaret değil, bundan çok daha fazlası. Başarılı birer yetişkin olmak için, çocukların sınıf içinde ve dışında birlikte çalışmayı, iletişim kurmayı öğrenmesi kritik bir önem taşıyor.

Empati ya da kendini başka insanların yerine koyabilme, pratikle öğrenilebilecek bir beceri. Empatiyle çocuklar, daha iyi bir takım oyuncusu olabiliyor ve akran şiddeti uygulama ihtimalleri de giderek azalıyor. Çocuklarımıza, hisleri hakkında bireysel farkındalık kazanmaları, duygularını kontrol etmeleri ve başkalarının hislerini anlaması konusunda yardımcı olmalıyız. Bu 8 stratejiyi kullanarak çocuğunuza empatiyi öğretebilirsiniz.

⦁    Hislerini ifade edecek kelime hazinesini çocuklarınıza öğretin: Duygular farklı şekillerde ortaya çıkar. Çocuklarınıza hislerini anlamalarında yardımcı olur. “Sinirliyim, hayal kırıklığına uğradım, üzgünüm, kıskandım, huzurluyum, şoka uğradım, sevinçliyim” gibi basit şeylerle başlayıp çocuğunuz olgunlaştıkça kelimeleri geliştirin.
empati01
Fotoğraf: Alamy
⦁    Yüzleri kullanarak, insanların duygularını tanımlama pratiği yapın: Birlikte fotoğraflara bakın ve sırayla fotoğraftaki insanın neler hissettiğini düşündüğünüzü anlattın. Diğer bir etkinlikte aynaya gidin ve yüz ifadeleri yapın ve bunları adlandırın: Üzgün yüz, mutlu yüz, kızgın yüz gibi…

empati02
Fotoğraf: Vanderbilt
⦁    Çocuğunuzun bebeklere ve okul öncesi çağdaki çocuklara olan doğal ilgisini kullanın: Şansınız oldukça etraftaki bebekleri ve küçük çocukları birlikte inceleyin ve davranışlarını ve neler hissediyor olabileceğini konuşun.

empati03
⦁    Çocuğunuza duygularıyla başa çıkması için onlara yatıştırıcı egzersizlerle yardımcı olun: Çocuğunuza rahatlatıcı egzersizler öğretin, mesela derin nefesler alma, 1’den 10’a kadar sayma, meditasyon yapma gibi. Sinirli ve/veya üzgün olduğunda ona bu teknikleri hatırlatın.
                 Fotoğraf: DailyGood
                                  Fotoğraf: DailyGood 
Fotoğraf: DailyGood
⦁    Çocuklarınıza, kendilerini başkalarının yerine koyacak sorular sorarak yardımcı olun: “Bu durumda peki sen nasıl hissederdin?” Çocuğunuza arada başka çocukların hislerini anlaması için onun yaşlarında olan başka çocukların neler hissettiğini sorabilirsiniz. Mesela markette ağlayan bir çocuğu gördüğünüzde ya da yeni bir oyuncak alan bir çocukla karşılaştığınızda.

empati05
⦁    İyi bir örnek olun: Çocuklar yetişkinleri izleyerek çok şey öğrenir. Çocuğunuz yanınızdayken, başkasıyla nasıl iletişime geçtiğinize dikkat edin, özellikle şefkat, sevgi ve saygıyla yaklaşmaya dikkat edin. Kinaye, iğneleyici yorumlar çocukların kafalarını çok karıştırır, bu yüzden çocuğunuzun yanında onun nasıl davranmasını istiyorsanız o şekilde davranın.

empati06
Fotoğraf: dramacamp.com
⦁    Rol yapma oyunlarına teşvik edin: Çocuklar öğretmencilik, doktorculuk, evcilik gibi oyunlar oynarken, başkalarını anlamayı öğrenirler. Rol yapma oyunları, özellikle yaşıtlarıyla oynanan oyunlar, empatik davranışların pratiğini yapmak için mükemmel bir fırsattır.

Fotoğraf: dramacamp.com
Fotoğraf: dramacamp.com
⦁    Oyunlar oynayın: Dama, satranç gibi oyunlar çocukların, karşısındakinin ne düşündüğünü değerlendirmesi için güzel bir fırsattır. Bu oyunları iyi oynamak için, karşıdaki insanın zihninden geçenleri iyi anlamak gerekir.

empati08
Siz çocuğunuzun empati geliştirmesine nasıl yardımcı oluyorsunuz?

 

 

Çeviri ve Düzenleme: Deniz Liman & Betül Özyılmaz
Ashoka Türkiye

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol