Öğretmen Diyarı

Çocuğunuza Okuduğu Kitap Hakkında Sorabileceğiniz 10 Soru

 

 

Geçenlerde hamile bir arkadaşımızla sohbet ediyorduk. Doğacak bebekle ilgili zaten bir dolu endişe yaşıyor. “Nasıl üstesinden geleceğim? Yeterli olabilecek miyim?” diye bin türlü soru soruyor sürekli.  Kafasını kurcalayan sorulardan biri de çocuğu konuşmaya başladığında karşılaşacaklarıyla ilgili. “Ya her sorusunu yanıtlayamazsam?” diye bir endişesi var. Biz de ona “Biraz abartmıyor musun?” diye sorduk. Hele bir bebek doğsun da… Daha konuşmasına sıra gelene kadar, o kadar çok sorunun üstesinden gelecek ki… Sohbetimiz ilerledi. Bize sordukları aşağı yukarı şunlardı:

“Ona kitap okumaya başladığımda nasıl bir yol izlemeliyim?

Her sorusuna doğru yanıt verebilir miyim? Vermeli miyim?

Kitap okurken ben onu sorularla yönlendirebilir miyim?”


Biz elbette konunun uzmanı değiliz. Bunu ona da söyledik. Ama yine de ortaya bir takım fikirler çıktı.

İşte bizden çıkan fikirler:

1. Okurken çocuğunuzu gözlemleyin. Kitabın neresinde hangi tepkileri veriyor? Hangi sözcüklerde ya da hangi resimlerde gülüyor, kaşları çatılıyor vs? Ona yabancı geldiğini sandığınız sözcükleri ona sorun? “Buradaki … sence ne demek?Ne anlama geliyor olabilir? Burada ne denmek isteniyor?

2. Resimli bir kitap okuyorsanız, metni okuyup sonra resimleri tek tek inceleyin. Farklı ayrıntılar yakalamaya çalışın. Belli unsurları tekrarlayan bir çizerse, çocuğunuza nelerin tekrarlandığını sorabilirsiniz. Tekrarlanan nesneleri kitap boyunca arayıp bulup, sayıp eğlenin.

3. Resimlerle metin paralel mi gidiyor? Öyküde anlatılanlar resimlerle de destekleniyor mu? Yoksa resimler farklı hikayeler de mi barındırıyor? Metinde söz edilmeyen ama resimlerde bulunan öyküler hakkında sorular sorarak çocuğunuzu bunları keşfetmeye yönlendirin. Kendi hikayelerinizi uydurun.

4. Her sayfanın / bölümün sonunda, sonraki sayfaya geçmeden önce “Acaba bundan sonra ne olacak?” diye sorun. Alternatif hikayeler, değişik sonlar uydurarak birbirinize anlatın. Tahminlerde bulunmak eğlencelidir. İstediğiniz kadar uçabilirsiniz. Sonra okumaya devam edin ve kendi öykünüzle kitabınkini karşılaştırın.

5. Kitabın sonunda ya da her bölümde “Sen olsaydın ne yapardın?” sorusunu birbirinize sorun. Ortaya çok eğlenceli fikirler çıkabilir. Hem bu şekilde kendi çocuğunuzu keşfetme şansı da bulursunuz.

6. Okuduklarınızı yorumlayın. Kahramanın davranış biçimini sorgulayın. Okuduklarınızın dedikodusunu yapın. “Bence burada çok kaba davrandı. Sence?”

7. Kitap sona erdiğinde çocuğunuza en sevdiği bölümü sorun ve bunun nedenlerini dinleyin.

8. Eğer çok sayıda karakterin yer aldığı bir kitapsa, en sevdiği ve sevmediği karakterlerin kimler olduğunu sorun. Onları neden seçtiğini öğrenin. Aynı şekilde siz de kendi karakterlerinizi seçin.

9. Kitapta yaşanan olaylarla kendi yaşamınız arasında benzerlikler var mı? Örneğin masaldaki ayıcık hep aynı fincandan süt içmek istiyor olabilir; tıpkı sizin ufaklığın aynı biberonu sevmesi, sizin hep aynı fincanda çay içmeniz gibi… Kitaptaki yaşamlarla sizinki arasındaki benzerlikleri, farkları konuşun.

10. Çocuğunuz size yanıtlayamayacağınız bir soru sorduğunda uydurmayın. Bilmediğinizi itiraf edin ve yanıtı öğrendiğiniz zaman ona da söyleyin.

 

EĞİTİMPEDİA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol