Öğretmen Diyarı

Çocuğunuza ders çalışmayı sevdirin

Çocuğun ders çalışmayı istemesi değil istememesi normal. Bunun için ders çalışmayı zevkli hale getirmek anne-babaya düşüyor.

1) Çocuklar kendilerine anne babalarını örnek alır. Ömür boyu süren öğrenme sürecinde çocuklarınız sizi kendini geliştirmeye çalışırken görürlerse ders çalışmaya daha istekli olurlar.

 

2) Her çocuğunun öğrenme stilinin farklı olduğu için çocuğunuzu gözlemleyin. İlgi alanlarını, en iyi nasıl öğrendiğin, verimli oldukları zamanları anlayın. Örneğin işitsel özelliği kuvvetli çocuklar ses ve müzikle daha iyi öğrenir.

 

3) Çocuğunuzun olumsuz davranışlarına kızmak yerine olumlu davranışlarını takdir edin. Böylelikle daha fazla motive olur.

 

4) Ders çalıştıktan sonra ona ufak ödüller verin. Ödülleri çalışma alışkanlığı oturdukça azaltın ve sonlandırın. Eğer sonlardırmazsanız çocuğunuz bunu bir alışkanlık haline getirmez ve sadece ödül için ders çalışır.

 

5) Birşey istemeden önce onun ne kadar mutluluk veridiğini bilmek gerekir. Bir aktiviteyi bitirdikten sonra onu tebrik edin. Böylelikle çocuğunuz başarının hazzını tekrar elde etmek ister.

 

6) Çalışmayı eğlenceli hale getirin. Aktiviteleri oyunlaştırın, özendirici eğitim materyalleri kullanın. Keyif alarak öğrenilen bilgiler daha kalıcı olur.

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim