Öğretmen Diyarı

Çocuğunuza Bisiklet Kullanmayı Öğretmenin 22 Adımı
  
Neden bisiklet ?

Çünkü bisiklet,  bir insanın 18 yaşına gelinceye kadar kendi başına yasal olarak kullanabileceği tek ulaşım aracı. Maalesef bisiklet ya hiç öğretilmiyor, yada yanlış adımlarla öğretilmeye çalışılırken çocuk da ebeveyn de bisikletten soğuyor. 
Çocuklar bu mucize araç ile ne kadar erken tanışırsa o kadar güzel bir geleceğe sahip olabiliriz.  Çünkü bisiklet dünyanın en masum, günahsız, demokratik, egosu ve egzozu olmayan ulaşım aracı.

Bisikletle dünya turu yolunda bugüne kadar 25 ülkeyi bisikletle keşfetmiş ailemizin bisiklet virüsünü oğlumuza bulaştırmak için yaptıklarını sizin için adım adım anlattık.


1.Önce bir yumurcak yapmak gerekli elbette. Ebeveynlere gelince…2.Anne “bisiklet aşkı” ile Alp dağlarına tırmanmış, baba ise,3….kışın dahi bisiklet sürecek kadar “deli” olsa çok iyi olur. Hatta bebekleri olmadan önce…4….birlikte İran, Pakistan, Hindistan turu yapmışlarsa armut zaten dibine düşecektir değil mi? Böylece bebek doğar doğmaz…5….bisiklet kültürüne sahip bir ailenin üyesi olarak bisikletle hep iç içe olacaktır. Bundan sonrası kolay, nasıl mı?6.Bebek koltuğu ve römorkunuz hazırsa ufak ufak alıştırma turlarına başlamalısınız. Bunun için,7.Çocuğunuzun sevdiği oyuncakları römorkunda yanına koyun. Bebek koltuğunda ise…8….güvenliği için kaskı hep kafasında olsun yavrunuzun. Eğer kask takmak istemezse,9.çocuklar için tasarlanmış harika kasklar ile ikna edebilirsiniz. Sonraki adım,10….yaklaşık 1 yaşından sonra çocuğunuz için, pedalları ve gidonu öğrenmesini sağlayacak ittirmeli bisikletten almak.11.Alıştırma bisikletine benzeyen fakat arka tekerleği 2 tane olan, hafif, plastik bisikletlerle de gidon hakimiyetleri artacaktır.12.Minik Gezgin alıştırma bisikleti ile down hill14.çok hafif eğimli toprak olmayan yüzeylerde kullandırın, ilk başlarda bisikleti altında sürüklüyor gibi yapacak ama15.giderek aşağıya doğru hızlanmaya ve dengesini sağlamaya başlayacaktır.16.Boyu uzadıkça seleyi yükseltebilir veya daha yüksek bir alıştırma bisikleti de alabilirsiniz.17.Dengesini korumayı öğrendikten ve gidon hakimiyetinden sonra ilk pedallı bisikletini alabilirsiniz. Fakat18.hiçbir şey için acele etmeyin. Bacakları güçlensin diye pedallı araçlar kullanabilirsiniz bir süre. Ne yaparsanız yapın,19.arkasında yardımcı tekerlekleri olan bisiklet almayın. Böyleyse dahi bu yan tekerlekleri sökün. 16 ” ile başlayın.20.20″ ve 24″ bisikletlerle devam edin. Bisikletle ilgili işlere, bisiklet kültürüne yakın tutun, ağaç yaşken eğilir.21.Ailece birlikte sürmeye devam edin, yolun ritmini, açık havada olmanın zevkini yaşatın.22.Bisiklet virüsü her zaman hayatınızda olsun.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim