Öğretmen Diyarı

Çocuğunuza Bağırmamanız İçin 3 Kolay Adım
 Hiçbir aile, çocuğuna bağırmak zorunda kalmak istemez. Bağırmamız için binlerce neden olduğu gibi, bunu durdurmak için de pek çok farklı yöntem vardır. Bu yazıda çocuğunuza bağırmayı engelleyici 3 kolay adımdan bahsedeceğiz.

Durumu İyice Değerlendirmek
İyice Nefes Almak
Sakinleşmek

Çoğu aile, bu üç noktayı atlamak kolay olduğu için, direkt olarak tepki gösterebiliyor. Çoğunlukla çocuklarımızda neler olup bittiğini anlamaya çalışmıyor veya kendimize sakinleşmek için zaman tanımıyoruz. Bu nedenden dolayı olan bir olayı veya durumu sakince kontrol altına alamıyoruz. Duygularımıza yenik düşüp, sinirli bir halde hareket ediyoruz. Bu şekilde duruma yaklaşmak, işi bu üç adımı uygulandığı halden daha zor bir hale sokmaktadır.

Durumu İyice Değerlendirmek

Öncelikle neler olup bittiğini iyice gözden geçirin. Çocuğunuzun sizi kızdıran davranışının arkasındaki nedenleri bulun ve büyük resmin tamamını görmeye çalışın. Çoğu zaman çocuğun neden böyle davrandığını bilerek onları düzgün davranmaya teşvik edebiliriz. Ayrıca sizi öfkelendiren bir durum ile karşılaştığınız zaman, çocuğunuzun bu davranışının arkasındaki neden ve duyguları bilmek, durumu çözme konusunda, sadece duruma ve davranışa odaklanmaktan, daha çok yardımcı olacaktır.

İyice Nefes Almak
Biraz durun.

Birkaç dakika boyunca kendinize odaklanın. Bedeninizi ve duygularınızı sakinleştirin. Böylece daha açık ve net düşünebilir, durumu daha iyi bir şekilde ele alabilirsiniz.
Bunu yapmanın en kolay yolu derin ve kontrollü nefesler almaktır. Burnunuzdan derin birkaç nefes alın ve ağzınızdan bu nefesleri verin. Beyninize giden oksijen sizi sakinleştirmeye ve daha iyi düşünmenize yardımcı olur. Bunun dışında bir takım sakinleştirici metotlar geliştirebilirsiniz. Kendi kendinizi telkin etmenin yöntemini en iyi siz bilebilirsiniz, bu yöntemi hatırlamaya çalışın.

Sakince Durumu Ele Alın

Neden ve nasıl sakinleşmeyi bildiğinize ve sakinleşmiş olduğunuza göre şimdi sıra konuyu sakin bir biçimde ele alıp, çözmekte. Bir çocuğa sakin ve nazikçe yaklaşırsanız, kızgın olduğunuz zamana kıyasla, duruma daha iyi ve rahatça çözümler bulabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuz siz sakinken sizi dinlemeye daha meyilli olacaktır.
Eğer kontrolünüzü kaybetmeden çocuğunuzla konuşamıyorsanız sakinleşene kadar 2. adımı tekrarlayın.
Her ne kadar çocuğumuz kurallarımızı yıktığında hemen harekete geçmemiz gerekiyor gibi hissettirse de, birkaç dakika durup sakinleşmek, durumu daha düzgün bir şekilde ele almamızı sağlar. Tepkilerimiz ve disiplin konusundaki kararlarımız da bu doğrultuda daha düzgün bir hal alır.

Kaynak: sevgilibebek.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim