Öğretmen Diyarı

Çocuğunuz size ne kadar çok benziyor!

Çocuklar annelerini taklit etmeye bayılır. Onların sizin birer kopyanız  olarak ortalıkta gezinmeleri çoğu zaman eğlencelidir. Ama bazı kötü alışkanlıkları da farkında olmadan alırlar!

Çocuğunuza zararlı olduğunu söyleyip bir parça daha çikolata vermediğiniz halde, o oyuna dalar dalmaz hepsini yiyor musunuz? Bu durumda galiba söylediklerinizle yaptıklarınız uymuyor.

O zaman çocuklarınızın istediğiniz mükemmellikte olmasını beklemeyin. Gerçek şu ki özellikle ilk 3 yıl çocuğunuz sizi izler. Ne yapıyorsanız taklit yoluyla onu öğrenir ve örnek alır. Siz istediğiniz kadar ona cips yemek zararlı deyin, önünde siz yerseniz o da sizi model alır. Size rol model olacak kusursuz bir anne tarifimiz yok. Zaten uzmanlar da kusursuz anne değil, mutlu anne olmayı öneriyor.

Televizyon
Size tanıdık geliyor mu? Diyelim ki çocuğunuza günde bir buçuk saat televizyon izni veriyorsunuz. O yatınca, televizyonun karşısına geçip sadece vakit öldürmek için ne var ne yok izliyorsunuz. Hatta çocuğunuzu televizyonun karşısından sürükleyerek de götürüyor olabilirsiniz. Bu onda daha büyük bir merak duygusu yaratıyor. Buna hiç şüphe yok…

Ağzı bozuk konuşmak
Canımız bir şeye sıkıldığında hepimizin yaptığı gibi… Elinizde bir bardak, dumanı üstünde çay olur, kapıdan geçerken dirseğiniz köşeye çarpar. O kaynamış çay üzerinize dökülür. İster istemez ağzınızdan kötü bir söz çıkar. Olur olmadık durumlarda kadın-erkek hepimiz maalesef bunu yapabiliyoruz. Ama unutmayın, sizin farkınız anne olmanız. Etrafınızda yaptığınız, söylediğiniz her şeyi takip eden minik canavarlar var!

Kendini kaybetmek
Dört saatlik uykuyla kısa bir market alışverişine gittiniz. Ama yanınızdaki çocuk aniden bir canavara dönüştü. Ve o kısa market yolculuğu iki üç saatlik bir maraton haline geldi. Sabahı akşam ettiniz. Bu durumda kendinizi kaybedip deterjan reyonunun önünde şiddetle çocuğunuza bağırmanız bir sürpriz olmaz.

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim