Öğretmen Diyarı

Çocugunuz Ne Zaman Yabanci Dil Ögrenmeli?

Türkiye Özel Okullar Birligi, özel okullarin artik anaokulu öncesi egitimi verdiklerini, bu sayede çocuklarin beyin gelisiminin en uygun oldugu dönemde yabanci dil ögrenmeye baslamasini desteklediklerini belirtti.

Çocugun 3 yasina kadar ana dilini gayet rahat konustugunu, 3-6 yas arasinda da en az 3 dili ögrenebilecek bir beyin yapisi olustugunu ifade eden Türkiye Özel Okullar Birligi Baskani Rüstem Eyüboglu, çocuklar için 0-5 yas arasi dönem yabanci dil ögrenme açisindan hayati öneme sahip oldugunu vurguladi.

0-5 yas dil ögrenimi için verimli

Dogumdan itibaren 5 yasina kadar çocugun beynindeki nörofizyolojik mekanizmanin çok faal oldugunu vurgulayan Eyüboglu, bu mekanizmanin yardimiyla dilin otomatik olarak beyne kaydedildigini söyledi.

Eyüboglu, "Bu dönemden sonra bu mekanizma özelligini kaybetmekte ve kayit özelligi azalmaktadir.

Daha süt emme dönemindeyken çesitli sebeplerle aileleri tarafindan kaybedilip vahsi hayvanlar tarafindan büyütülen çocuklar hakkinda kayitli arastirmalar var. Insanlar tarafindan sonradan bulunup büyütülen bu çocuklarin 5 yasini geçmis olanlarina konusmayi ögretebilmek mümkün olamamistir" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol