Öğretmen Diyarı

ÇOCUĞUNUZ GECE ALTINI MI ISLATIYOR?

 BU DURUM PSİKOSOSYAL ETKENLERDEN KAYNAKLANABİLİR.
alk arasında “gece işemesi” olarak bilinen, tıbbi adıyla Enürezis Nokturna dünyada olduğu gibi ülkemizde de sık görülen bir sorundur. Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Söylemezoğlu, çocuklarda görülen idrar kaçırma hakkında ailelere önemli bilgiler verdi. Enürezis Nokturna (EN) 5 yaşından büyük çocuklarda geceleri tıbbi bir neden olmaksızın yinelenen idrar kaçırmalarıdır. Sağlıklı çocuklar da uyku öncesi aşırı sıvı aldıklarında gece idrar kaçırabilirler. EN’den bahsedebilmek için idrar kaçırma sıklığının art arda gelen 3 ayda haftada 2 kereden fazla olması veya idrar kaçırmanın sıkıntı verici ya da işlevselliği (ör:okulda) bozucu etkilerinin olması gereklidir.

KENDİ KENDİNE DÜZELEBİLİYOR

İdrar kaçırma sadece gündüzleri de olabilir. Bir de hem gece hem gündüz olan tipi vardır. Enüretik çocukların %80’i mesane kontrollerini hiç kazanmamışlardır, bir başka deyişle bebekliklerinden beri idrar kaçırmaktadırlar (Birincil EN). Kalan %20’si ise idrar kaçırma sorunlarının olmadığı bir dönem (en az 1 yıl) sonrasında idrar kaçırmaya başlarlar (İkincil EN). EN ülkemizde çocuk ruh sağlığı birimlerine en sık başvuru nedenleri arasındadır. Beş yaşındaki çocukların yaklaşık %15’inde EN görülmektedir. Kendi kendine de düzelebilen EN’in sıklığı yaş ilerledikçe azalmakta, erişkin yaşlarda %1 oranında devam etmektedir.

PSİKOSOSYAL ETKENLERDEN KAYNAKLANABİLİR

Oluş nedenlerinde birden çok etken üzerinde durulmaktadır. Bu etkenlerin başında ailesel yatkınlık gelmektedir. Enüretik çocukların birinci derece yakınlarında küçükken idrar kaçırma oranı %75’dir. Ayrıca, bu çocuklarda mesane kapasitesinin düşük olduğu; gece idrarın azalmasını sağlayan hormonun bu çocuklarda normal düzeyine geç ulaştığı gibi araştırma sonuçları da vardır. Bir de psikososyal etkenlerin çok önemli olduğu durumlar söz konusudur. Özellikle ikincil EN'i olan çocuklarda idrar kaçırmanın zorlu yaşam olayları (kardeş doğumu, okula başlama, taşınma, hastaneye yatma, anne babanın boşanması, anne ya da babanın bir nedenle uzaklaşması gibi) sonrasında başlayabildiği görülmektedir.

GECE İDRAR KAÇIRMANIN TEDAVİSİ EN

Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Söylemezoğlu

Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/cocuk/cocuk-sagligi/cocugunuz-gece-altini-mi-islatiyor_20517.html?utm_source=hurriyet&utm_medium=sosyal&utm_campaign=sosyal-10-20517?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim