Öğretmen Diyarı

Çocuğunuz disleksi olabilir mi?

Gündüz Bakımevleri ve Etüt Merkezlerinde bin 500 çocuğa eğitim veren Çankaya Belediyesi, çocukların gelişimleri için öğretmen ve velilere yönelik eğitimlerini de sürdürüyor.
Çankaya Belediyesi, gündüz bakımevleri ve etüt merkezinde eğitim alan çocukların gelişimlerine anne-baba eğitimleriyle destek veriyor. Ebeveynlerin ve öğretmen haberleri'>öğretmenlerin çocukların davranışları ile ilgili daha geniş bilgi sahibi olabilmelerini sağlayan eğitimlerde “Disleksi” ele alındı.

Genellikle hiperaktif çocuklarda görülen ve bilinmediği için yaramazlık, haylazlık olarak düşünülen Disleksi, aslında özel bir eğitim gerektiriyor. Bilim adamı, büyük işadamı ve hatta dahiler genellikle bu guruptan çıkıyor.

DİSLEKSİ BİR HASTALIK DEĞİL

Dostluk Gündüz Bakımevi’nde başlayan ve Dr. Ural Rutkay, Uğur Gökçe, Füsun Zorlu ve Canan Gül Özal’dan oluşan eğitimciler tarafından verilen eğitimlerde, Disleksi’nin bir hastalık olmadığı ifade edildi. Okuma, heceleme ve yazma becerilerini edinmede nörolojik kökenli bir farklılık olarak tanımlanan “Disleksi” hakkında bilgiler veren eğitmenler, sebeplerin genler, kalıtım ve beynin anatomisi olduğunu belirttiler.

Çok sayıda velinin katılımıyla gerçekleşen eğitimlerde, Disleksi olan çocukların normalden daha zeki olduklarının altını çizen eğitmenler, çocuklardaki öğrenme güçlüğünün belirtilerini de aktardılar.

Ebeveynlere ve öğretmenlere çocukların zeka düzeylerindeki ve davranışlarındaki farklılıkları nasıl belirleyeceklerini de anlatan eğitmenler velilerin sorularını da yanıtladılar.

Kaynak: GerçekGündem

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim