Öğretmen Diyarı

Çocuğunda Öğrenme Güçlüğü Olan Ebeveynlere 14 Öneri
 Yazar: Rehberlik ve Psikolojik Danışman Servet GENÇBAY
Öğrenme güçlüğü herhangi bir nörolojik, fiziksel hastalık yahut zeka geriliği ve otizm gibi gelişimsel bir bozukluk olmaksızın çocukta okuma, yazma, aritmetik gibi akademik becerilerde yetersizlik ile kendini gösteren bir bozukluk türü. Çocuğunuzda bu beceri yetersizliği durumu varsa aşağıda sıralanan önerileri dikkate alabilirsiniz.

Çocuğunuzda Öğrenme Güçlüğü Varsa, Bu Önerileri Dikkate Almalısınız
1. Çocuğunuza kendisinin değerli olduğunu hissettirin.

2. Çocuğunuzun başarabildiği pek çok iş var. Bu işlerde çocuğunuzu destekleyin.

3. Çocuğunuz için bir ders çalışma programı yapın ve bu programa uymaya çalışın. Çocuğunuz uygularken esnetmeler yapıyorsa yanında olun.

4. Uyulması gereken kuralları kesin, açık ve net olarak söyleyin , kolay öğrenilebilmesi için tekrar edin.

5. Çocuğunuzun yapması gereken işleri siz yapmamaya çalışın.

6. Çocuğunuza işini yapabileceği ortamı hazırlayın. Deneme süresi tanıyın. Onu yaptığı işte cesaretlendirin. İşteki çabasını ödüllendirin.

7. Uzun vadeli tehditlerde bulunmayın. Ceza en son başvurulacak yol olmalıdır. Ödüllendirme işe yaramayınca ceza yoluna gidilebilir. Ceza yapılan davranışa uygun olmalıdır ve istenmeyen davranışın hemen ardından verilmelidir. Verilen ödül ve cezalar yapılan davranışla aynı ağırlıkta olmalıdır.

8. Aile, okul, öğretmen ve psikolog arasında sıkı bir iletişim olmalıdır. Bu işbirliği çocuğun olumluya gidişinde çok önemlidir. Tüm bu kişiler çocuğa karşı aynı dili konuşmalı ve aynı tavrı sergilemelidir.

9. Çocuğu soru sorarak konuşmaya zorlamayın, Kendiliğinden anlatıyorsa, işiniz olsa bile ara verip onu dinlediğinizde daha çok anlatacaktır.

10. Çocuğunuzu diğer çocuklarla kıyaslamayın. Bu çocukları ürkütür, korkutur ve kendine olan güvenini zedeler.

11. Ödevlerini yaparken veya ders çalışırken yanında oturursanız dikkatini dağıtmasını engellersiniz.

12. Örnekleri verin, yeteri kadar tekrarlayın, sonra da ondan yapmasını isteyin. Sabırlı olun. Onun yapabileceğinden daha basitinden başlayın. Kendine güvenini kazanmasına yardımcı olun.

13. Çocuğunuza sağ-sol, alt-üst, ön-arka gibi kavramları anlamasını kolaylaştıracak yollar, yöntemler, ipuçları, benzerlikler, bağlantılar kurmasını öğretin.

14. Olumlu yaklaşımlar sergileyin, bu yaklaşım öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

Kısa Bağlantı : http://bit.ly/1MAsU5g

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim