Öğretmen Diyarı

Çocuğun Temel Gereksinimleri

"Çocuğun Temel Gereksinmeleri"

1.Dokunulma: Çocuğa dikkat etme, davranışlarını seyrederek ona 'aferin,' 'haydi yine yap' gibi geri-iletim verme, tutma ve kucaklama, yüreklendirme, övme ve ona sıcaklık gösterme. 

2.Güven: Çocuğun sağlığıyla ilgilenme, yeteri kadar yiyecek ve giyecek verme, onu tehlikeli durumlardan koruma. 

3.Yapı/Düzen: Çocuğa yön verme, örnek olma, yapabileceği ve yapamayacağı davranışların sınırlarını belirltme, tutarlı hareket etme.

4.Sosyalleşme: Çocuğun duygularını olduğu gibi tanımlama, onu yansıtma, ona zaman verme, dış dünya ile arasında köprü görevini görme, özdeşim kurabileceği bir kişi olma.

5.Uyarılma: Oyun yoluyla ve çocuğun dünyasına giren değişik olaylarla acı, haz, neşe, heyecan gibi duyguları uyarma.

6.Kendini Değerli Görme: Çocuğu 'ciddiye alma,' 'ben önemliyim; bana kötü bir şey olmasını istemezler,' 'beni ben olduğum için seviyorlar,' 'ben diğerlerinden farklıyım' duygusunu verme.

Bu gereksinmeler karşılanmadığı zaman çocuğa, 'sen ve senin gereksinmelerin önemli değil, senin var ya da yok olmanın önemi yok' mesajı verilmiş olur.

Çocuğun gereksinmelerinin karşılanmaması psikoloji alanında 'çocuğun terk edilmesi' olarak bilinir. Terk edilen çocuk normal gelişimini tamamlayamaz; ihmal edilen gereksinmelerine denk bir gelişim aşamasındaki çocuk olarak kalır. Bedence büyür, görünüm olarak yetişkindir; ne var ki, psikolojik olgunluk bakımından henüz çocuktur. Bu tür insanları tanımlamak için psikologlar, sözünü ettiğimiz 'yetişkin çocuk' kavramını geliştirmişlerdir. Bildiğimiz gibi yetişkin çocuk deyiminde, 'yetişkin' kelimesi dış görünüşü, 'çocuk' kelimesi psikolojik gelişim düzeyini belirtir.
Yetişkin çocuğun içinde, kendinin de bilmediği doldurulamayacak bir boşluk vardır. Bu boşluk kendini şöyle belirtir: Kişi mutsuzdur ve mutsuzluğunun kaynağını dışarıda bir 'nesne', 'olay' ya da 'kişi'de bulur. Örneğin, mutsuz olan kişi, 'bir arabam olsa,' (nesne) 'Uludağ'da bir kayak yapabilsem,' (olay) ya da 'Ayten beni sevse,' (kişi) 'ne kadar mutlu olurum' diye düşünür. Ne var ki, olanaklar ve koşullar el verip arabayı alınca, Uludağ'da kayak yapınca, ya da Ayten'le evlenince uzun süre mutlu kalamaz. Bu defa mutsuzluğunun nedeni olarak daha başka nesneler, olaylar ve kişiler bulur."

- Doğan CÜCELOĞLU / İçimizdeki Çocuk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim