Öğretmen Diyarı

Çocuğumun Zekasını Geliştirebilir Miyim?

Yazar: Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni Turgay Yeni doğan bir bebek sizce ne kadar zeki olabilir? Çoğumuz, çocukların zekasını aile büyüklerinden aldığını düşünüyoruz. Elbette bazı genlerimiz nesillerden nesile aktarılır ama zekanın çok az bir oranı genlerden gelir.

Yetişme koşulları ve çevresel faktörler insanların zekasını belirliyor.
Bilim adamlarının yaptığı sayısız araştırmalar sonucunda zekanın geliştirilebilir olduğu tespit edilmiştir. Özellikle oyun temelli zihinsel ve bilişsel gelişim programlarıyla desteklenen eğitimleri alan çocuklarda ortalama %12 ile %16 arası bir IQ artışı olduğu, eğitim bilimciler tarafından yapılan testlerle belirlenmiştir.

İnsanların beyin hücreleri daha anne karnındayken gelişmeye başlar. Beynin fiziksel yapısının gelişiminin büyük bölümü bu dönemde gerçekleşir ve beyni oluşturan sinir hücrelerinin birçoğu oluşarak, gelecekte çocukların reflekslerini, dil yeteneklerini ve düşünmesini, algılamasını yönetecek alt sistemleri oluşturur.

Sinir hücreleri arasındaki bağlantılar ne kadar yoğunsa öğrenme, hatırlama, düşünme ve bilgileri işleme süreci o kadar doğru ve hızlı biçimde yapılabilmektedir. Hücreler arasındaki bağların hızlı bir biçimde oluşumunu sağlamak için, nitelikli uyaranların doğru ve düzenli bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Bu sebeple özellikle okul öncesi çocuklara sunulacak doğru eğitimlerin çocuklarda zekanın daha hızlı gelişimini sağlayacaktır.


Bir konferans sırasında ünlü eğitimci Francis W. Parkes’e bir anne sorar:
– Çocuğumun eğitimine ne zaman başlayabilirim?
Francis W. Perkes:
– Çocuğunuz ne zaman doğacak? 
Kadın şaşkın bir ifadeyle, 
– Ne zaman mı doğacak? Çocuğum şu an beş yaşında.
Perkes, kaygılı bir ses tonuyla;
– Hanımefendi, üzülerek söylemem gerekir ki; çocuğunuzun eğitiminde en iyi beş yılı kaybettiniz.
Çocukların zeka gelişiminde okul öncesi dönemleri önemlidir.
Beyin bilimi ile uğraşan akademisyenlere göre insanların beyin gelişimi yedi yaşına kadar % 60 oranda tamamlanmaktadır. Bu nedenle çocukluk döneminde çocuklarımızı sıkmadan yaşlarına uygun eğitici ve zeka gelişimine katkı sağlayıcı oyunlar desteğinde eğitimler alması sağlanmalıdır.

Günümüzde çocuklara yönelik bilişsel becerilerini arttırıcı özel eğitim ve aktiviteler bulunmaktadır. Çocukların zeka gelişimine katkıda bulunacak zeka oyunlarını evinizde çocuklarınızla birlikte oynamalısınız.

Akıllı telefonları ve tabletleri eğitim amaçlı kullanın
Çocuklarınızı tablet, bilgisayar gibi cihazlarla tanışmasını mümkün olduğunca geciktirin ama bunun imkansız olduğunu biliyoruz. Özellikle siz anne, babalar çocuğunuzun yanı başında devamlı tablet veya cep telefonunuzla uğraşırken onların bu teknolojik aletlere ilgisiz kalması imkansız.

Benim size tavsiyem sıradan video oyunları yerine çocuklarınız için bu teknolojik aletlere çocuğunuzun yaşına uygun zeka geliştirici oyunlar yüklemeniz. Böylece çocuğunuz tablet veya cep telefonuyla oynamak istediğinde bu oyunları açarak oynatabilirsiniz. Böylece onu da bilgisayardan ve teknolojiden kısıtlamamış olacaksınız.

Okul öncesi dönemde elbette oyun ön planda olacaktır ama çocuklarımıza oyun destekli olarak ne kadar çok şey öğretebilirsek, beyinlerine doğru bilgileri yükleyebilirsek okul çağına geldiğinde akademik yaşama daha kolay uyum sağlamasını ve başarı merdivenlerini kolayca tırmanmasını sağlarız. Bu nedenle çocuklarınız için ana okullarını araştırırken de zeka oyunları temelli bilişsel gelişim programına uygun eğitim veren kurumları tercih etmelisiniz.


Çocuklarınızı başarılı olması için gereksiz hırs ve abartı içinde olmayın! Onlar bir plan ve sistem içinde eğlenerek öğrendikleri her şeyi hafızalarına depoladıklarını unutmayın. Ancak doğru şekilde eğitilen zeka sahibi bireylerden akıllı davranışlar bekleyebiliriz.
Kısa Bağlantı :  http://clss.link/1R7fYSL

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol