Öğretmen Diyarı

Çocuğumu Nasıl Lider Yetiştirebilirim?

Çocuğunuzu lider yetiştirmek istiyorsanız pek çok öneriyi dinleyip bu konuda sabırlı olmalısınız. Çocuğunuzu lider yetiştirmek için önerilerin bulunduğu pek çok internet sitesi ve kitap bulunmaktadır. İlk olarak bunları okuyarak işe başlayabilirsiniz.

Liderlik sonradan geliştirilebilecek bir özelliktir fakat bazı insanlarda bu durum çocukluktan itibaren başlar. Çocuğunuzun liderlik özellikleri taşımasını istiyorsanız öncelikle ona büyük liderlerden bahsetmelisiniz. Mustafa Kemal Atatürk bu konudaki en büyük örnektir. Mustafa Kemal Atatürk çocukluğundan beri liderlik özelliklerini gösteren bir insan olduğu için çocuklarınız onu ne kadar iyi tanırsa o kadar iyi olacaktır.


 
Atatürk’ün hayatı çok önemli örneklerle dolu olduğu için çocuğunuz Atatürk’ü tanıdıkça ondan bazı özellikler alacak ve kendini bu yönde geliştirmeye çalışacaktır. Çocuğunuzu lider yetiştirmek için önerilerden bir diğeri ise çocuğunuzun asla üstüne gitmemektir. Çocuğunuza onu lider gibi yetiştirmek istediğinizi belli etmemelisiniz. Eğer fark eder ve bu durumdan memnun kalmazsa çabalarınız boşa gidecektir. Ona kitap okumayı öğretin. Özellikle büyük liderlerin kitaplarını ya da biyografilerini okutmaya özen gösterin.

Çocuğunuza liderlik kavramını iyice öğretin. Liderlik, üstün olmakla karıştırılmamalıdır. Eğer çocuklarınızı liderlik yerine diğer arkadaşlarını ezecek bir üstünlüğü olacak şekilde yetiştirirseniz bu durum ileride çocuğunuzun sosyal ve eğitim hayatı için oldukça olumsuz bir durum olacaktır. Liderlik, pek çok alanda çocuğunuzun işine yarayacaktır. Bunun için ayrıca bazı toplumsal örgütler ve yardım etkinliklerinde yer almasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzu ne kadar toplumun içine sokarsanız o kadar hızlı gelişecektir. Okulda da grup çalışmaları yapması, kısa sürede lider yetişmesini sağlayacaktır. Eğer çocuğunuzu bu yönde yetiştirirseniz ileride iş hayatında da çok başarılı olacaktır. Uzmanlar lider vasfı olan çocukların ileriki yaşamlarında daha başarılı bireyler olduklarını ve daha iyi bir çevreye sahip olduklarını söylemektedir.

Yazar: Mustafa Tarık

Kaynak: ogrenmen.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim