Öğretmen Diyarı

Çocuğumu İnternetten Nasıl Koruyacağım?

Okuldan verilen ödevler, araştırma konuları, dijital öğrenme metotları, sosyal medya kullanımı derken, içinde barındırdığı gizli tehlike, bir virüs gibi sızıyor çocuklarımızın ruhuna. Sadece ruhsal değil fiziksel olarak da zarar veriyor. Uzun süreli, ara vermeden bilgisayar kullanmak gözlerde kızarıklık, yanma ve kaşıntı yaptığı gibi, ellerde uyuşukluk, boyun bölgesinde tutulma ve ağrı da yapıyor.


Biraz büyümüş olan çocukları ve gençleri uyuşturucu, kumar, alkol, sigara ve terör gibi telafisi zor tehlikelerle karşı karşıya bıraktığı gibi, psikolojik olarak dejenere olan bir nesil yetişmesine sebep oluyor. Ergenlik öncesi çağda kendini tanımaya çalışan, zihinsel olarak en alıcı dönemde olan çocuklar, sosyal ortamlarda bulunması, akranlarıyla oyun kurması gerekirken, iletişimden yoksun kalacağı internete yapışıyor ve küfrü, argoyu, yalanı, yaşından büyük zevkleri biz fark edemeden kapıyor. Seçici davranmadan bilgisayar başına bıraktığımız çocuklarımız, eğitici-sağlıklı etkinlikler yerine, şiddet içeren oyunlara maruz bırakıyoruz. Bu da zamanla çocuklarda algılamada güçlüğe ve empati kuramama, iletişim başlatamama gibi problemlere yol açıyor. Eğitim düzeyi ne olursa olsun her anne-babanın, çocuklarını olası tehlikelerden koruyacak kadar teknoloji bilgisine sahip olması gerekir. Bin bir emekle büyüttüğünüz, gözünüzden sakındığınız yavrularınızın, elinizden bu kadar kolay kaymasına engel olmalısınız. Bilgisayarı iyi kullanan çocuğunuzu görüp onunla övünürken, acaba tehlikelerden koruyor muyuz?


Bugün bakıcı olarak televizyonların yerini almış olan bilgisayar ve internet, çocukları oyalama, susturma gibi nedenlerle ailelerin yaptığı en büyük yanlışların başında gelmektedir. Eve gelen misafiri rahatsız etmesin diye, odalarına bilgisayar başına tıkılan çocuklar, ruhsal ve ahlaki olarak eksik yetişiyor. Bilgisayar kullandırılmalı, mutlaka kullandırılmalı ancak küçük yaştaki çocuklar için bu süre iki saati geçmemeli ve kontrolü yapılmalıdır. Çocukların resim yapma, diğer oyuncaklarla ve arkadaşlarıyla oynama, spor yapma ve ders çalışma gibi etkinliklere de zaman ayırması gerekmektedir. Özellikle 7-8 yaş arası çocuklar, yasak meyveye daha çok ilgi duyduğu için, sosyal ortamlarda geçirdiği sürenin yanı sıra bilgisayarı da daha çok kullanmak isteyecektir. Bunun sınırını en başta koymanız gerekmektedir. Çocuklarınızın e-mail ve sosyal medya hesaplarını bilmeli ve kontrol etmelisiniz. Merek duygusunun sürdüğü ve dünyaya ilişkin yeni bilgiler edinme dürtüsünün hâkim olduğu 9-12 yaş aralığında, çocuğunuzla teknoloji konusunda konuşmalı, tehlikeleri anlatmalı ve tehdit içeren bir unsurla karşılaştığında size gelmesini sağlamalısınız. Ergenlik çağının içerisinde anne-babaların daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bu çağda dış dünyayı keşfetmeye çalışan çocuğa sevgi ve saygı çerçevesinde yaklaşılmalı, kurallar benimsetilmeli ve gencin kendisi bilerek ve isteyerek, gönüllü olarak kurallara uymalıdır. Bu konuda söylenebilecek en önemli şey, çocukların hem kendi hem ailelerinin iletişim bilgilerini, özellikle internetten tanımadıkları kimselere vermemelerini öğrenmelerini sağlamaktır.  

 

Kaynak: Memet KAYMAZ - www.kpsscafe.com.tr

 

 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol