Öğretmen Diyarı

ÇOCUĞUMA CİNSEL EĞİTİM NEDEN VE NASIL VERMELİYİM?
 Anne baba olmak beraberinde birçok yükümlülük getirir. Çocukların gelişimi sadece onlara vermekle yükümlü olduğumuz ilgi ve sevgiyle sınırlı değildir. Çocuğun kendi değerlerini oluşturabilmesi için doğru kanallardan edinmesi gereken bilgilerde ailenin sorumluluğundadır.

İnsanlar ebeveyn olunca genellikle asla kendi ebeveynlerinin yaptıkları hataları yapmayacakları söylerler. Fakat kalıp düşünce ve yargılarımızı ebeveynlerimizden aldığımız bir geçektir. Çoğu zaman farkında olmadan onlar gibi davranırız. Özellikle cinsellik konusunda ailesiyle hiçbir paylaşımı olmayan çocuklar yetişkinlik dönemlerinde kendi çocuklarının cinsel eğitiminde aynı stratejiyi izler. Bu ise doğru bilgiden çok yanlış bilginin hüküm sürüdüğü bir ortama ve cinselliğin toplumsal bir tabu olarak devam etmesine neden olur.

Çocuğun cinsellik hakkında bilgi edinmesi; gelişimini tamamlayabilmesi, kendisini tanıması ve dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı kendini koruyabilmesi için önemlidir.
Ebeveynler çocuklarıyla cinselliği konuştukları zaman, çocuklar bu konun aileyle konuşulabilecek bir konu olduğu mesajını alır. Çocuğun bilgi edinirken doğru kaynağa yönelmesi açısından bu mesaj ayrıca önem arz eder. Cinsellik hakkındaki düşüncelerimiz çoğu zaman sadece çevreden edindiğimiz bilgiler ile sınırlı değildir. Bu konuda ebeveyn olarak gördüğümüz tavır, mimik, davranışlar da bilgilerimizin oluşmasında etkilidir. Aynı şekilde bunlar çocuğunda bilgisinin şekillenmesinde etkili olmaya devam edecektir.

Anne Baba olarak çocuk ile cinselliği konuşmak neden hep daha zor?
Bunların temel nedeni altında utanç duyma ve bilgi eksikliği yer almaktadır. Çocuk ile konuşurken anne baba olarak bilgilerinizi gözde geçirmeniz önemlidir. Çocuk ile konuşurken utanç içinde olmanız ise bu konun utanılacak bir konu olduğu mesajını çocuğa gönderecektir. Çocuk bir daha bilgi için kapınızı çalmayacak başka kaynaklara yönelecektir. Çocuğun yönlendiği bu kaynağın ona her zaman doğru bilgiyi vermeyeceği ise bir gerçektir.

İletişimde üç kriteri göz ardı etmeyin;
Doğru zaman: Cinsellikle ilgili bilgiler bir kereye mahsus değil belirli aralıklarla verilmeye devam etmelidir. Bu bilgiler ayak üstü değil çocuğun sizi dikkatle ce ciddiyetle dinleyeceği mekanlarda aktarılmalıdır.

Yaşına uygun bilgi: Verilen her bilgi çocuğun yaşına uygun şekilde aktarılmalı bu bilgiler verilirken cinsel organlara takma adlar takılmamalıdır.

İhtiyacı olan bilgi: Genellikle bir kerede konuşup bir daha konuşmamak için cinsellik ile ilgili ne biliyorsak bir seferde anlatmak isteriz. Bu ise çocukta kafa karışıklığından başka bir şey yaratmaz. Çocuğu yargılamadan tam olarak ne sormak istediğini anlamak önemli. Örneğin “bu konu hakkında tam olarak ne bilmek istiyorsun “ gibi sorularla çocuğun gerçekte ne öğrenmek istediğini anlamaya çalışabiliriz. Uzun konuşmalar yerine konun özüne yönelik bilgi vermek daha önemlidir.

Çocuğunuzla cinselliği konuşurken bunlara dikkat edin;
Cinselliğin sadece benden ile ilgili olmadığını aynı zamanda yakın ilişkilerdeki sorumluluk, sevgi ve yakınlık ile ilgili olduğunu da belirtmeyi unutmayın. Bu bilgiler çocuğun yakın ilişkilerdeki cinsellik ile ilgi algılarında ve doğru eş seçimi yapabilmesinde önemli bir yer tutar.
Dokunmanın türleri hakkında mutlaka konuşmalısınız. Son yıllarda sıklıkla gördüğümüz istismar tehlikesi her çocuk için var. Bunun önüne geçmek ise doğru bilgilendirme ve eğitimden geçiyor. Bu yüzden çocuklar için bu konu ayrıca önemli. Sarılmak güzel bir davranıştır fakat çocuğun kime nasıl sarılacağını bilmesi, onun ilişkilerde sağlıklı sınırlar geliştirmesinde önemlidir.
Çocuklara mahremiyet duygusunu kazandırın. İnsanların özel zamanlara ihtiyaç duyduklarını anlamalarını sağlayın. Kapılar kapalıyken izinsiz içeri girilmemesi gibi. Bunun yanı sıra kendi mahremiyet alanını oluşturması için ona alan tanıyın.
Çocuğun bilgi kaynaklarını kontrol altında tutun. Özellikle ergenlik dönemiyle beraber çocuklar daha fazla merak duygusuyla internete girmekte, cinselliği porno siteleriyle keşfetmekte. Bu siteler cinsel ilişkiyle ilgili abartılmış ve saptırılmış bilgiler ile dolu. İnternet gibi kaynakların doğru kullanımının ailenin sorumluluğu olduğunu unutmayın.
Kısa Bağlantı :  http://clss.link/1qolCbi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim