Öğretmen Diyarı

 ÇOCUĞUM KİTAP OKUMAYI SEVMİYOR, NE YAPMALI?

Hızlı okumak çocuğunuzun hem derslerinde konuları daha rahat takip etmesini kolaylaştıracaktır hem de boşa kaybettiği vakti dinlenerek geçirmesine fırsat sağlayacaktır. Ancak hızlı okumak her zaman anlayarak okumak anlamına gelmediğinden dolayı çocuklar için anlayarak hızlı okuma teknikleri daha da önem kazanıyor.

Çocuğunuzun hızlı okuma yeteneğinin gelişmesi için öncelikle ona okumayı öğrenir öğrenmez zevkleri doğrultusunda bir okuma programı çıkartmalısınız. Bu program resmi ve uyulması gereken bir ödevden ziyade çocuğunuzu özendirici ve onu okumaya yönlendirici bir yapıda olmalıdır. Zira yaş ne kadar ufaksa çocuğunuzun okumaya alışkanlık kazanması o kadar kolay olacak ve erkenden okuma alışkanlığını edinebilecektir.

Hızlı okuma tekniklerinin bir kısmı çok hızlı okuma garantisi verdiğini iddia eden programlar olsalar da böyle bir yöntemin anlama açısından verimli olmayacağını bilmeniz gerekli. Beynin detayları kavrayacağı yeterli bir hızda okumak çocuğunuz için çok daha iyi olacaktır. Elbette erken yaşlarda bu okuma alışkanlığını kazandırırken çocuğunuza verebileceğiniz bazı eğitimler de mevcut.

Dilerseniz bu eğitimlerin kısaca ana maddelerine değinelim:

-       Çocuğunuza okurken dudaklarını kıpırdatmaması ve sesli olarak okumaması gerektiğini anlatmaya çalışın. Bu şekilde okumak onun hızını ciddi oranda azaltacak ve konsantrasyon bozukluklarına sebep olacaktır.

-       Eğer okuduklarına yoğunlaşamadığından ve yazının genelini kavrayamadığından bahsediyorsa ya okuduğu mecmua ilgi alanlarına uygun değil ve sıkıcıdır ya da paragraflar başlangıç için biraz fazla uzundur. Daha hafif metinlerle deneme yapmaya devam edebilirsiniz.

-       Yeni yeni okumaya başlayan veya okumasını geliştirmek isteyen çocuklar, bunu kendi kafalarında büyüttükleri için okumaya çalışırken anlamama, heyecanlanma, moral bozulması gibi etkenlerle karşılaşabiliyorlar. Bu nedenle çocuğunuzun rahat bir şekilde bu alıştırmaları yapması ve ruhsal olarak iyi bir motivasyona sahip olması önemli.

-       Okuduğu kelimeleri bilmemesinden kaynaklı olarak yavaşlama mevcutsa ona kolay kullanabileceği bir sözlük verebilir yahut sabırla sorularına cevap verebilirsiniz. Eğer kendiniz yardımcı olmak istiyorsanız bunu sıkılmadan yapmanız gerekiyor.

Elbette çocuğunuzun düzenli olarak okuma alışkanlığı kazanması onu hızlı okumaya yönlendirebilecek en önemli konu olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle sizin de gazete, kitap, dergi okuma alışkanlıklarına sahip olmanız ve bunu hevesle gerçekleştirmeniz sizi örnek almaktan vazgeçmeyecek olan çocuğunuz için çok değerlidir.

Kendi kararlarını verecek yaşa gelene kadar çocuğunuzun size özeneceğini unutmazsanız ona pek çok iyi özelliği sadece kendiniz de iyi davranarak aşılamanız mümkün olur

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol