Öğretmen Diyarı

“ÇOCUĞUM HAYATTA BAŞARILI VE MUTLU OLSUN” DİYORSANIZ
 Aklı başında bütün anneler babalar çocuklarının hayatta başarılı ve mutlu olmalarını isterler. Bunun nasıl başarılacağı konusunda farklı farklı düşünceler vardır, ama gelecekle ilgili niyet aynıdır.

Bu yazımda iki farklı aile ortamı anlatacağım ve bu iki farklı aile ortamı hakkında sizin görüşlerinizi paylaşmanızı isteyeceğim. Anlatacağım bu iki farklı aile ortamında hem anne hem de baba var; yani boşanmamışlar, birlikte yaşıyorlar. (Biliyorum tek ebeveynli ailelerin sayısı toplumumuzda hızla çoğalıyor ve bu tek ebeveynli aile ortamlarında çocukla olan etkileşimlerden de söz etmek gerek. Ama bu konuya bu yazıda yer vermiyorum. Başka bir yazımda bu konuyu ayrıca ele alacağım.)

İlk aileye karı-koca odaklı, ikinciye de çocuk odaklı aile diyorum.

KARI-KOCA ODAKLI AİLENİN şöyle bir felsefesi var: 
Çocuklarımızdan önce biz vardık ve çocuklarımız yuvadan uçunca yine biz olacağız. Bu ailenin temeli karı koca olarak bizim kurduğumuz ilişkidir. Bu ilişkide kadın insan ve erkek insan var. Böylece karı koca olarak hem insan insana hem de kadın erkeğe sağlıklı, doyurucu ilişki kurmayı bilmeli ve devam ettirmek için özen göstermeliyiz. Kadın ve erkek aile ekibinde karşılıklı sevgi ve saygı içinde yerini alınca ailenin temeli atılmış olur. Böyle bir ailede çocuklar ister istemez sağlıklı gelişecek ve hayata hazır hale geleceklerdir; çünkü önlerinde onlara örnek olacak bir anne ve baba olacaktır. Aynı anne ve babaları gibi, ilerde kendi kurdukları aile ekibinde de mutlu olacaklardır.

ÇOCUK ODAKLI AİLENİN ise şöyle bir felsefesi var: 
Evlilik ve aile farklıdır. Aile kurmak demek çocuk sahibi olmak demektir. Evliliği aile yapan çocuktur. Sağlıklı bir ailede erkek “koca” olmanın ötesinde “baba” olmaya, anne “eşinin karısı” olmanın ötesinde “anne” olmaya önem vermelidir. Çocuklar küçüktür, bakıma muhtaçtır ve hem anne hem baba bakıma muhtaç bu küçüklerin ihtiyaçlarını gidermeye öncelik vermelidir. Çocuklar büyüyüp kendi ayakları üzerinde duracak hale gelinceye kadar eşler birbirine çocuklarının “anne ve babası” olarak bakmalı ve beklentilerini o zemine göre ayarlamalıdır. Yani kadın kocasına “çocuklarımın babası” diye bakacak ve bütün değerlendirmeyi baba rolü içinde yapacaktır. Erkek karısını “çocuklarımın annesi” olarak bakacak ve bütün değerlendirmeyi anne rolü içinde yapacaktır. Anne ve babalığı ön plana çıkaran ailelerden sağlıklı ve mutlu çocuklar yetişir.

Sağlıklı bir toplum olarak gelişebilmemiz için hangi tür aileyi çevrenizde daha çok görmek istersiniz? Niçin?

Emek ve zamanınız için teşekkür ederim.


Haberin Kaynağı: Facebook 

Doğan Cüceloğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim