Öğretmen Diyarı

Çocuğu Olanlara YouTube Kullanma Rehberi

Çocuklar artık youtube ile artık daha erken tanışıyor. Okul öncesi yaşta bir çocuğunuz varsa muhtemelen YouTube’un ne olduğunu çoktan keşfetmiştir. Eğer henüz keşfetmediyse de hazırlıklı olun. Televizyon karşısında saatlerce oturma zamanı geçti. Bugünün çocukları YouTube’da video izlemeye bayılıyor.

Peki anne—babalar ne yapmalı?

Küçük yaştaki çocuklar yeni teknoloji ürünü cihazları kullanmakta çok becerikli. Özellikle tablet bilgisayarlar onların favorisi. Hal böyle olunca da televizyonun pabucu dama atılıyor. Çocuklar televizyon başında beklemek yerine, ellerinin altındaki bu cihazda istedikleri zaman çizgi film izleyebiliyor. Özellikle YouTube çocukların en popüler uygulaması. YouTube’da çocuklara yönelik, farklı dillerde, sayısız içerik mevcut. Çocuklara sorarsanız onlar hallerinden memnun. Ama peki ya aileler?

Yasaklamayın, yönlendirin

Kimi ebeveynler çocuklarını yeni teknolojilerden olabildiğince uzak tutmayı düşünebilir. Fakat bu, kazanması çok zor bir mücadele. Çünkü bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi cihazlar artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Nereye baksanız karşımızdalar. Bu cihazları evde yasaklasanız bile çocuğunuzun dışarıda bir araya geldiği yaşıtları kullanıyor olacak. Doğası gereği inatlaşmayı çok seven çocuklara katı yasaklar getirmek yerine, onlara makul yönlendirmeler yapmak ve yeni teknolojileri bilinçli kullanmalarını öğretmek en doğru yöntem.

Tablette Güvenlik ayarlarını yapın

Eğer imkanınız varsa çocuğunuza özel bir tablet almanızda yarar var. Bu sayede özel güvenlik ayarları yapabilir ve sadece izin verdiğiniz uygulamalar aktif olur. YouTube’un güvenlik ayarlarına girip, güvenli modu etkin hale getirerek sadece çocuklara uygun video içeriklerinin gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Çocuk koruması alanında özellikle iPad Android cihazlara göre daha üstün özelliklere sahip. Güdümlü erişim özelliğini kullanarak, çocuğunuzun ekranda sadece belirli noktalara dokunmasını sağlayabilir veya kullanım süresini istediğiniz kadar kısıtlayabilirsiniz.

Onunla birlikte izleyin

Çocuğunuzu tabletin başında yalnız bırakmak yerine ona katılmayı deneyin. Birlikte video izleyebilir ve izlediğiniz video hakkında ona sorular sorabilirsiniz. Bu sayede pasif şekilde ekran karşısında kalmasını engelleyebilirsiniz. Üstelik böylece izlediği videoların uygun olup olmadığını da kontrol etme şansınız olur. Tabletle aşırı zaman geçirmesini önlemek için belirli zaman dilimleri arasında kullanmasına izin vermeyi de deneyebilirsiniz.

Beğendiğiniz kanallara abone olun

YouTube, kullanıcıların izlediği videolara göre başka video önerileri yapan bir sistem üzerine kuruludur. Örneğin bir kez çizgi film izlemeye başlarsanız, bundan sonra sistem size çizgi film önerileri yapacaktır. Fakat bu konuda işi şansa bırakmayın. Bu videolar bilgisayar algoritmaları tarafından önerilmektedir. Çocuğunuza uygun kanalları siz bulun ve onlara abone olun. Böylece beğendiğiniz içeriklere daha kolay erişmiş olursunuz.

Alternatif sitelerden destek alın

YouTube videolarının öncesinde veya video yayını sırasında çeşitli reklamlar yayınlanır. Fakat bu reklamların içeriği bazen çocuklara uygun olmayabilir. Bu durumda bazı alternatif siteler üzerinden YouTube’a erişip reklamları engellemek mümkün. Örneğin http://safeyoutube.net/ ve http://safeshare.tv/ bu sitelerden birkaçı. İzlemek istediğiniz YouTube videosunun linkini bu sitelerdeki uygun yere yazıp, reklam ve benzeri içerikleri engelleyebilirsiniz.

YouTube Kids uygulamasını indirin

YouTube, çocuklara özel bir uygulama geliştirdi. YouTube Kids adlı uygulama sadece çocuklara özel videoları gösteriyor. Gelişmiş ayarları sayesinde uygulama belirli bir saatten sonra kullanıma kapatılabiliyor. Ücretsiz olan uygulamada henüz Türkiye’ye kayıtlı kullanıcılara açık değil ama yakın zamanda kullanılabileceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Zaman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim