Öğretmen Diyarı

Çocuğu 1. Sınıfa başlayan  velilere öneriler.

Çocuğu 1. Sınıfa başlayan  velilere öneriler.

1-      Öncelikle sınıf öğretmeninizle iyi bir diyalog kurun ve öğretmeninizin görüşme  davetlerine mutlaka katılın

2-      Okul kılık kıyafet konusunda verdiği karara göre eğer forma ile okula devam edilecek ise okul forması ve çanta gibi temel eşyalar haricinde kırtasiye malzemelerini almakta acele etmeyin. Öğretmeninizle görüştükten sonra size vereceği listeye göre kırtasiye malzemelerini eksiksiz bir şekilde en kısa sürede tamamlayın

3-      Öğretmeni bir güç ve otorite olarak göstererek onu korkutmayın. “Öğretmen kızar , öğretmene söylerim ” gibi ön yargı oluşturacak şekildeki cümleler ile çocukları okul hayatının başında korkutmayın.

4-      Okula gidiş gelişlerde tek başına gitmesi için aceleci davranıp kendine güven sorunu yaşamasına sebep olmayın. Öncelikle birlikte gidebilirsiniz ancak bu durumu yavaş yavaş azalan bir şekilde terk edebilirsiniz. Eğer okula yürüyerek gidecek ise bir süre birlikte gittikten sonra birkaç defa arkasından onu takip ederek görünmeyerek peşinden giderek daha sonrada tamamen tek başına gitmesini sağlayarak yumuşak geçişlerle bu sorunu çözebilirsiniz.

5-      Beslenme davranışı kazanması açısında mutlaka beslenme çantasını sağlıklı besinler ile hazırlayın ve aksatmayın

6-      Öğretmeninize iletişim telefonlarını eksiksiz verin hatta mümkünse acil durumlarda size ulaşabilmeleri için 1-2 yakınınızın daha numarasını verin.

7-      Öğretmeniniz zaten size telefon numarasını verecektir. Bunu her an ulaşabileceğiniz şekilde kaydedin ya da yanınızda bulundurun

8-      Çocuğunuzun okula hazır olmadığı konusunda endişeleriniz var ise buna siz karar vermeden önce uzman kişilerden görüş alarak karar verin. Bunla ilgili Denver 2 Gelişim Tarama Testi  uygulatıp sonuçlarını uzmanla birlikte değerlendirebilirsiniz 

9-      Akademik başarı için acele etmeyin ve çocuğunuz diğer çocuklarla sürekli kıyaslamayın. 1. Sınıf  müfredatıhakkında öğretmeninizden bilgi aldıktan sonra daha bilinçli hareket edebilirsiniz. Hemen okuma yazmaya geçelim gibi yanlış yaklaşım ve baskılarla hem çocuğunuza hem de öğretmeninizi olumsuz etkilersiniz. Müfredatın gereği neyse öğretmeniniz bunu yapacaktır.

10-   Okulda çocuğunuzun her an yanında olmaya çalışmayın. İlk hafta haricinde bu süreyi fazla uzatmayın. Çocuğunuz yepyeni bir sosyal çevreye girdiği için ona arkadaşlık kurmasına ve diğer çocuklarla tanışıp gruplara girmesine fırsat verin. Size ihtiyacı olduğu zaman öğretmeniniz sizinle iletişime geçecektir zaten.

11-   Aşırı korumacı davranmayın.

12-   Çocuğunuzun artık okula gideceğini göz önünde bulundurarak yatış kalkış saatlerine dikkat edin. Geç saatlere kadar oturmasına izin vermeyin. Ertesi gün okulda uykusuz ve yorgun olması derslerini etkiler.

13-   Küçük sorunlara hazırlıklı olun ve duygusal davranarak bunları büyütmeyin. Kavga etme , düşme , üzerine bir şeyler dökme gibi.  O sınıfta öğretmenlerinin olduğunu ona güvenmeniz gerektiğini unutmayın

Öğretmen Platformu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim