Öğretmen Diyarı

ÇOCUĞA SAYGI İSTİYORUM
İlkokul üç ya da dördüncü sınıf öğrencisi onu çağıran öğretmenin yanına yaklaştı. Öğretmen;
“Çabuk olsana. Al bunları şuraya götür.” dedi. 
Çocuk kağıtları aldı. Tam gidecekti ki öğretmen;
“Dur. Bunları da al. Anladın mı ne yapacağını?” diye sordu.
Çocuk kafasını salladı tek kelime etmeden.
“Tamam git.” dedi öğretmen.
Çocuğa söylediği üç beş cümlede ses tonu ve tavrı son derece buyurgan, sert ve duygusuzdu.
Bu garip buyurgan tavrı son birkaç yılda giderek artan bir şekilde görmeye başladık okullarda maalesef. Yeni eğitim fakültelerinde ne öğretiyorlar da öğretmen arkadaşlar çocuklarla bu şekilde konuşuyor inanın merak ediyorum.
Özellikle tüm kalbimle rahatsız olduğum bazı şeyler görüyorum. Mesela;
• Bütün bir sınıfa “Sen…” diye hitap edildiğini gördüm. Yanlış anlamayın birine seslenmiyor, tüm sınıfa sesleniyor “Sen…” diyerek. Bu ne demek anlayamıyorum. 
Sanki karşısında tek tek bireylerden oluşan bir sınıf yok… 
Sanki o sınıfın içinde tek tek şahsiyete ve özelliklere sahip öğrenciler yok… 
Sanki bir sürüye sesleniyor…
Bunu hangi iletişim dehası ne maksatla üretti bilmiyorum ama lütfen kullanmayın!
Eğitimin amacı bireylerin tek tek kişisel özellikleri yönünde geliştirilerek ilerlemesini sağlamak ise, hepsini sanki tek bir bireymiş gibi bir tek “Sen..” e sığdırmak ne demek inanın ben bilmiyorum.
• Sonra bu “Sen…” öyle buyurgan, duygusuz, sert ve alçaltıcı bir tonda çıkıyor ki ağızlardan karşısında bir insan yok da hani eğitilmeye çalışılan bir evcil hayvan var. Benim bildiğim bu ton ve tarz evcil hayvan eğitiminde kullanılır ki eğitmeninin kararlılığını algılasın diye.
Çocuğu kontrol ve terbiye bu yolla mı oluyor?
Dikkat ederseniz eğitim demiyorum…Eğitici kimse hele adı öğretmen ise bu dille konuşmaz.
Bak benim genç-enerjik-bilgili ve akıllı meslektaşım;
Çocuklarla bu dille konuşmayı sana kim öğretti bilmiyorum ama sen beni dinle VAZGEÇ BU DİLİ ve BU BUYURGAN TAVRI KULLANMAKTAN!
Çünkü biz insan eğitiyoruz… 
İnsanı hayata hazırlıyoruz… 
İnsan hayatını hem kişisel hem toplumsal olarak daha nitelikli hale getirmek için çabalıyoruz-çabalamalıyız…
Sınıfında öğrencilerinle lütfen tek tek isimleriyle hitap ederek konuşmaya çalış. Çok mu kalabalık sınıfın, adlarını öğrenemiyor musun o zaman “Oğlum-Kızım” de mesela. “Sen” gibi çocuğu diğerlerinden biri olarak tanımlayan ve hatta ona, onu tanımak için tek bir gayret bile sarf etmediğini hissettiren bu kelime yerine “Oğlum-Kızım” de. Bak bu tek kelime bile onunla aranda bir bağ kurar.
Hep söylediğim gibi;
Amacın öğretmek ve öğretirken disiplin-düzen sağlamak ise mutlaka ama mutlaka ÇOCUKLA OLUMLU BİR DUYGUSAL BAĞ kurman gerek. Bunu “Sen” ile kuramazsın. “Oğlum-Kızım” ile kurarsın.
Ve lütfen buyurgan-duygusuz ve sert cümlelerle komut verme çocuklara. Kalabalık ortamlarda mesela teneffüslerde ya da yukarıda ki öğretmen gibi tanımadığın bir öğrenci ile konuşacağın zaman lütfen;
“Oğlum-Kızım adın ne senin?” diye sor ve tanış onunla. Sonra ne yaptırmak istiyorsan veya ne yapmamasını istiyorsan tıpkı bir arkadaşına anlatır gibi saygılı-duygulu ve etkin bir dille konuş onunla. 
O bir küçük insan ve diğer tüm insanlar kadar saygıyı hak ediyor. Senden küçük diye veya sen sinirlisin-yorgunsun-açsın vs. diye başka türlü konuşmaya hakkın olduğunu düşünme lütfen.
Çocuğun günlük hayatının aileden sonra en önemli sosyal ilişkilerini yaşadığı okul ortamı öncelikle biz öğretmenlerin çocuğa saygılı ve olumlu duygularla yaklaşması ile nitelikli hale gelebilir. Bu niteliği yaymak ve toplumsallaştırmak için biz eğitimcilerin dili kullanma ve hangi yaşta olursa olsun bireye saygılı davranma saygın çabasını her şart ve koşulda göstermemiz mecburi.
Bakın dünya zaten insanları tek tipleştirerek kültürel-geleneksel ve toplumsal farkları yavaş yavaş silmeye çalışıyor. Elbette bunun iyi yönleri de var kötü yönleri de var. Her manada globalleşme yaşandığı son yıllarda evrensel değerlere uygun çocuk yetiştirmek ve eğitmek son derece gerekli. Ama bunu çocukların kişisel özelliklerini ve bireysel varlıklarını yok sayarak yapamayız.
Eğer ;
Amacınız komutla harekete geçirip, buyurduğunuzda iş yapacak insan sürüleri yaratmak değil ise…
Sevgilerimle...
Sema Deniz-Eğitim Uzmanı Anne
Anahtar Kelimeler:
çocuğa saygı istiyorum

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim