Öğretmen Diyarı

ÇOCUĞA ORGANİZE OLMAYI ÖĞRETMENİN YOLLARI
Çocuğun organize ve programlı olmayı bilmesi okul başarısında büyük rol oynuyor. Çocuğa organize olmayı öğretme görevi ebeveynlere aittir. Her ne kadar kimi insanlar doğuştan disiplinli ve programlı olma özelliğine sahip olsa da, bazı çocukların rutinler oluşturma, programa uyma konusunda belli bir eğitimden geçmesi gerekiyor. Özellikle çocuğa yüklü ev ödevlerini yaptırmak zaman zaman aileleri çileden çıkarabiliyor.


 
Peki, bir çocuğa organize olma, sorumluluklarını zamanında yerine getirme becerisi nasıl kazandırılır? Elbette ki en iyisi birebir örnek olmaktır ama eğer bu yeterli olmuyor, yardıma ihtiyaç duyuyorum diyorsanız işte size birkaç püf…

Okul psikologlarına göre disiplinli ve programlı olma, aileler ve öğretmenler tarafından çocuğa öğretilebilecek bir şey. Dağınık, unutkan, kendini organize edemeyen çocukların okulda başarılı olabilmeleri için, hayatlarını kontrol altına almalarının sağlanması aileler tarafından önemsenmeli ve bu beceri çocuğa bir şekilde kazandırılmalı.

Büyük bir takvim edinin
Bu takvimi evinizin ortak kullanıma açık bir yerine asın. Takvim yapraklarında önemli gün ve aktiviteleri (aile aktivitelerini, çocuğunuzun sınav tarihini, tiyatro gününü, sinema günün v.b.) notlarla belirtin. Evdeki herkes için farklı renkli bir marker kalem kullanarak kişisel ve ortaklaşa yapılan aktiviteleri birbirinden ayırın. Bu sayede çocuğunuz mesela turuncu işaretli günlerde kendisiyle ilgili önemli bir not olduğunu daima bilecek ve bu notları okuyarak hatırlayacaktır.  Ayrıca tüm ev halkı birbirinin programından haberdar olacak ve anlaşmazlıklar yaşanmayacaktır.

İş listesi oluşturmasını sağlayın
Çocuğunuzun yapılacak işler listesi (check-list) kullanma alışkanlığı edinmesini sağlayın. Yapılacak işler listesine ev ödevleri, okula götürülecek eşyalar, evdeki işleri v.b. her şeyi yazabilir. Bu listeleri bir defterin veya dosyanın içinde saklaması çocuğa önerilmeli ve bitirdiği her işin yanına bir işaret koyması sağlanmalıdır. Bu sayede çocuk bir işi bitirmiş başarmış olma hazzını da yaşayacaktır.

Sabit bir alan yaratın
Okul gereçleri ve spor malzemeleri için evde sabit bir yer (çekmece, dolap, kutu v.b.) ayarlayarak çocuğunuzun bu eşyalarını daima orada muhafaza etmesini sağlayın.

Evinizin giriş kapısına yakın bir raf monte edin
Çocuğunuzun okula geri götürülmesi gereken tüm eşyaları geceden veya işi biter bitmez, unutmamak için buraya koymasını sağlayın. Siz de evden çıkarken unutmak istemediğiniz her şey için bu rafı kullanabilirsiniz.

İşaretler koyun
Daha küçük çocuklar için, gece yatmadan önce çocuğunuzun eline bir kalem ile işaret koyun. Daha sonra da bir kağıdın üzerine büyük harflerle sabah evden çıkarken elinde olması gerekenleri (beslenme çantası, faaliyet, matara v.b.) büyük harflerle yazın ve ona okuyun. Sabah ellerini yıkarken okul eşyaları hemen aklına gelecektir ve bu yöntemi hayatı boyunca kullanabilir.

Bolca kutu edinin
Çocuğunuzun odasında mümkün olduğunca kutular oluşturun ve her bir kutunun üzerine içine konacak eşyaların (örn: toplar, arabalar, barbie elbiseleri v.b.) adlarını yazın. Okuma bilmeyen çocuklar için bu eşyaları gösteren resim veya semboller kullanabilirsiniz.

Geniş bir çekmece ayarlayın
Evinizde çocuğunuzun istediği gibi dağıtabileceği, içine istediğini koyabileceği geniş bir çekmece ayırın. Bazen ters psikolojinin de işe yarayabileceğini unutmayın.

Haftalık temizlik rutini belirleyin
Örneğin her hafta Cuma günü çocuğunuz okuldan gelince okul çantasını temizlemesini, içindeki gereksiz kağıt ve diğer materyalleri çıkarmasını, çözülmüş test kağıtları, ders notları vb. dokümanları evdeki dosyalara yerleştirmesini sağlayın.

Rutinler oluşturun ve bunlardan ödün vermeyin
Çocuğunuzun her gün aynı saatte uyumasını sağlayın. Mümkünse akşam yemeklerini, meyveyi v.b. her gün aynı saatte yemeye çalışın. Televizyon seyretme, bilgisayarla uğraşma zamanlarını minimuma indirmeye çalışın. Düzenli beslenme ve uyku alışkanlığı olan çocuklar okula daha dinlenmiş daha zinde giderler.

Sonraki güne hazırlayın
Her akşam yatmadan çocuğunuzun ertesi gün için çantasını hazırlamasını, kıyafetlerini gözden geçirerek gerekli düzenlemeleri yapmasını (temiz pantolon, çorap hazırlamak, ayakkabıları boyamak veya temizlemek v.b.) sağlayın ve bunu olmazsa olmaz bir rutin olarak tanımlayın.
Yazar: Satiye KETENCİ
Kısa Bağlantı : http://clss.link/1Qs92MF

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim