Öğretmen Diyarı

Çocuğa okula başlamadan, okumayı öğretmeli miyiz ?
 Okuma becerisi, çocuğun hazırbulunuşluğu, ilgisi, isteği başta olmak üzere çevresel koşulların etkilerine kadar uzanan bir hiyerarşik sistemin ürünüdür. Hiyerarşiktir çünkü bu beceri yapısı bakımından ön becerilerin oluşumu ile ortaya çıkan bir beceridir. Ön beceriler;

* Harf veya harf grublarının gösterimlerinin ses dizelerine denk geldiğini anlama becerisi
* Sözcükleri ve bölünebildiği sesleri tanıması
* Sözcüklerin anlamlarını bilmeli ve sözcük daracağını geliştirmeli
* Okuduğu metinden, sesten, kelimeden anlam çıkarabilmeli, anlamayı başarabilmelidir.

Bu beceriler bir araya geldiği zaman uygun okuma becerisi gelişir.
Okulda öğretmenin öğreteceği yöntem ile ailenin evde kullanacağı yöntem farklı olduğu için çocuğun aklında karışıklık yaratması açık bir gerçektir.Bazı çocuklar kendi ilgileri ile okumaya okul zamanından önce başlayabilir. Bu durumda reklam panolarıı, gazete yazılarını, etrafta gördüğü sözcükleri okumaya çalışırlar. burada önemli olan çocuğa gereğinden fazlasını vermemektir. Aileler çocuğun hevesli hallerinden yararlanıp ona okumayı kendileri öğretmek isterler. Okula başlayınca bunun bir avantaj olacağını düşünürler. Ancak çocuğun okumaya dair becerilerini bilmeden ona yüklenmek yarardan çok zarar sağlar. Önemli olan çocuğun okul zamanından önce okur yazar olması değil ”okuma yazma” veya ”okul olgunluğuna” hazır olmasıdır. Aile çocuğu okul olgunluğu için desteklerse ve okuldan önce çocuğun çevresini okula dönük zenginleştirirse daha faydalı olurlar.

Çevresel etkenler nasıl zenginleştirilir?
Çocuğa özellikle yüksek sesle kitap okuyarak, onunla tiyatroya giderek, müzeye giderek, ona gezdiği yerler hakkında bilgi vererek, okula dönük iyi anılarınızı onunla paylaşarak, onunla müzik dinleyerek ve her fırsatta içinde olduğu ana dair onunla konuşarak, onun konuşmasına destek olarak kendini ifade etme becerisini geliştirip, okul olgunluğuna katkıda bulunabiliriz.Çocuğun somut işlemler dönemine girdiği, model alarak öğrendiği bu dönemde aile fertlerinin örnek davranışlarıda çocuğun okul olgunluğuna katkıda bulunur. Çocuğun çevresinde hazırlanan bu ortam okul olgunluğuna ve okuma yazma becerilerine katkıda bulunur.
Çocuğu okumaya zorlamak, kapasitesinden fazlasını vermek ona fayda sağlamayacaktır. Ancak onun öğrenme ortamını düzenlemek, onunla ilgilenmek, hazırbulunuşluğu ve okuma ön becerilerini desteklemek çocuğumuzun okuma yazma becerilerini desteklemek için oldukça önemlidir.
Çocukların okuma yazma becerilerinde farklılıklar olabilir. Bu yürüme zamanı, büyüme hızı vs diğer özellikleri gibi çocuğa özeldir. Bu nedenle başka çocuklarla kıyaslayıp ne kendinizi ne de çocuğunuzu kaygılandırıp, korkuya kapılmayın.

Mehmet Murat Altan
Psikolojik Danışman


Kaynak: www.psikolojiportali.com

Anahtar Kelimeler:
çocukOkumaOkula Başlama

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim