Öğretmen Diyarı

Çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın yolları
 Erken çocukluk döneminde, okuma alışkanlığı edinmeye başlayan çocuklar, bu dönemde öğrendikleri bilgileri unutmuyor ve ileriki yıllarda kitap okuma alışkanlığı onlar için bir yaşam biçimi haline geliyor.
Okuma alışkanlığı edinmenin temeli  erken çocukluk dönemine dayanıyor. Erken çocukluk döneminde, okuma alışkanlığı edinmeye başlayan çocuklar, bu dönemde öğrendikleri bilgileri unutmuyor ve ileriki yıllarda kitap okuma alışkanlığı onlar için bir yaşam biçimi haline geliyor. Anne ve babayı model olarak gören çocukların, düzenli kitap okunan bir ailede büyümeleri onları da aynı sürece dahil ediyor. Küçük yaşlarda kitaplarla tanışan çocukların, kitaplara olan ilgisi ve okuma hevesi artıyor. İstanbul Kültür Eğitim Kurumları Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Simge Gündoğan çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için ailelere tavsiyelerde bulunuyor. Yarım bırakılan hikayeleri tamamlamak, çocuklarla hikaye oluşturma gibi çalışmalar çocuklara okumayı sevdiriyor. Simge Gündoğan, kitap okumanın alışkanlık haline dönüşmesinde evde bir kitaplık olmasının son derece etkili olduğunu söylüyor. Çocuklara hediye olarak kitap verilmesi ya da onların kitap hediye etmesi kitap okuma alışkanlığını da pekiştiriyor. Çocukların yaşlarına uygun dergilere ve yayınlara abone olmak, onlara okumayı sevdiriyor.
Evde tüm aile üyelerinin okuma zamanları belirlemesi ve sonrasında okuduklarını birbirlerine anlatması, okuma alışkanlığı kazandırmakta etkili yöntemlerden biri olarak görülüyor. Çocukların kitaplarını sesli okumalarını istemek, onların anlama ve dikkat becerisini geliştirirken, sessiz okumaya geçişlerini de kolaylaştırıyor. Çocukların, kitapta kaldıkları sayfayı belirleyebilmeleri için onlarla beraber kitap ayraçları yapmak ya da farklı kitap ayraçları almak onları kitap okumaları konusunda teşvik ediyor. Okul öncesi ve ilkokul grubu çocuklar için okunan kitaplardaki hikayeleri oyunlaştırmak onların ilgisini çekiyor. Kitap okumayı sevdirmenin erken yaşlarda edinilmesi gereken bir alışkanlık olduğunu savunan Kültür Koleji Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Simge Gündoğan, çocuklara kişiliğinin gelişmeye başladığı dönemlerde okuma sevgisi kazandırmanın, hayatları boyunca öğrenmeye açık, sözcük dağarcığı zengin, okuduğunu anlayan, sorgulayan ve anlatan bir nesil yetiştirmek için çok önemli olduğunu, ailelerin ve çocukların iletişime geçtiği her bireyin, çocukların desteklenmesi ve onlara örnek olunması konusunda büyük etkiye sahip olduğunu söylüyor.

- See more at: http://www.zamanecocuk.com/aile/haber/cocuga-kitap-okuma-aliskanligi-kazandirmanin-yolla/1743/#sthash.L67THMlQ.dpuf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim