Öğretmen Diyarı

Bunları yaparak stresimi önlüyorum

Yapılan bir araştırmada iş hayatında yaşanan tükenmişlik sendromunun kaynağının stres olduğunu tespit edildi. Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili ayrıntılar şöyle:

Dünyanın en büyük çalışanlara yardım programları sağlayıcısı ComPsych 800 kişiyle anket yaptı. Katılımcıların yüzde 63'ü iş hayatında yaşadıkları tükenmişlik sendromunun kaynağının stres olduğunu bildirdi.


Stres verimliliği etkiliyor. Yorgunluk ve mental tükenme kişide konsantrasyon kaybı ve daha yüksek hata oranına neden oluyor.


KISIR DÖNGÜ VERİMİ ÖLDÜRÜYOR


ComPsych'a ait çalışmada incelenen işçilerin üçte birinden fazlasının stres nedeniyle, işyerindeki verimliliklerinin günde bir saat veya daha fazlasını kaybettiklerini gösteriyor. Esasen,işyerinde daha fazla stres yapanlar, daha az üretken oluyor. Bu da bir kısır döngü yaratıyor. Ama böyle olmak zorunda değil. Dr. Fzt. Gamze Şenbursa, iş stresinizi azaltmak ve bu kısır döngüden kurtulmak için 5 etkili ipucu sunuyor. Bu ipuçlarıyla stresi ciddi bir sorun haline gelmeden engellemek mümkün.


AİLENİZİ ARAYIN


Ne kadar yetişkin olursanız olun annenizle yapacağınız kısa bir konuşma sizi iş stresinden uzaklaştırıp, rahatlatabilir. Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayımlanan çalışmaya göre katılımcıların stresli bir görevi tamamladıktan sonra telefonda anneleriyle konuşmaları, kortizol (stres hormonu) hormonunu düşürmüş ve oksitoksin seviyesini yükseltmiştir.


KOMİK VİDEO İZLEYİN


Eğer gergin hissediyorsanız, kendinize biraz vakit ayırın ve internette komik bir video izleyin. Mayo Clinic'e göre iyi bir kahkaha önce stres tepkinizi alevlendirir ve sonra sakinleştirir, kan basıncınızı ve nabzınızı yükseltir. Sonuç? Sakinleşme hissi, işinizi ciddi bir şekilde yapmak için sizi tekrar şarj eder.


ÇİKOLATA ŞART


Journal of Proteome Research'de yayımlanan bir başka çalışmaya göre, çikolata yemek rahatlamanıza yardımcı olur. Çalışmaya katılanların, 2 hafta süren deneyler boyunca her gün yarım parça siyah çikolata yediği çalışmada stres hormon seviyelerini düşürdüğü ve stresin sebep olduğu metabolik etkileri hafiflettiği sonucu bulunmuştur. Her gün küçük bir parça ile kendinizi sınırlandırmak şartıyla, çok stresli hissettiğiniz zamanlar için masanızın çekmecesinde bir acil yardım paketi bulundurun. Diyetteyseniz evde light çikolata yapabilirsiniz.


aktuelpsikoloji

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim