Öğretmen Diyarı

Bunları keşke öğretmenim bilseydi!

Öğrencileriyle arasında güven oluşturma girişimi çerçevesinde “Keşke Öğretmenim Bilseydi” isimli bir ders tasarlayan Kyle Schwartz, bu dersteki bir aktivitede üçüncü sınıf öğrencilerine öğretmenleri ile ilgili düşüncelerini küçük bir kağıda not almalarını istiyor. Öğrenciler de kendileriyle ilgili öğretmenlerinin bilmesini istediği herhangi bir şeyi paylaşıyor.


Schwartz, öğrencilerinin bu notlarını #iwishmyteacherknew hashtag’i altında paylaşıyor.


Amerikan medya kuruluşu ABC’de yer alan habere göre Schwartz ‘“Öğrencilerimizin yüzde 92′si ücretsiz öğle yemeği hakkına sahip olma kriterlerine uyuyor. Üç senelik bir öğretmen olarak öğrencilerimin yaşadığı hayatın gerçeklerini anlamakta ve onları desteklemek için neler yapabileceğimi bulmakta çok zorlandım. Sanki öğrencilerim hakkında bilmediğim bir şeyler varmış gibi hissediyordum” diyor.


Schwartz’ın açtığı hashtag Twitter’da öyle çok ilgi çekmiş ki çok kısa bir zaman sonra dünyanın pek çok yerindeki okullardan ‘tweet’ler ve fotoğraflar yağmaya başlamış.


Schwartz, bu notları Twitter’da paylaşmaktaki amacının öğretmen arkadaşlarının da kendi öğrencileriyle benzer bir çalışma yapmasını teşvik etmek olduğunu söylüyor.

okul_keske

İşte Schwartz’ın açtığı #iwishmyteacherknew  Hashtag’inde öğrencilerin “Keşke Öğretmenim Bilseydi” twitlerinden bazıları:


-Keşke öğretmenim evde ödevimi yapacak kalemim olmadığını bilseydi.


-Keşke öğretmenim babamı ne çok özlediğimi, çünkü ben 3 yaşındayken sınır dışı edilip Meksika’ya geri gönderildiğini ve onu 6 yıldır görmediğimi bilseydi.


-Keşke öğretmenim üniversiteye gitmek istediğimi bilseydi.


– Keşke öğretmenim annem çok fazla etrafta olmadığı için okuma çizelgemin bazen işaretlenmediğini bilseydi.


-Keşke öğretmenin doğum günümün şubatta olduğunu bilseydi.


-Keşke öğretmenim dişimin sallandığını ve birkaç gün içinde düşeceğini bilseydi.

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim