Öğretmen Diyarı

Bu Öğretmenler Öğrenciye Fen Dersini Sevdirir

 Öğrencilerin en çok zorlandığı derslerin başında gelen fen bilgisi, kimya ve biyoloji dersi öğretmenlerine, derslere ilginin arttırılması amacıyla "Amgen Teach: Bilim için El Ele" projesi kapsamında mesleki eğitim veriliyor. İlk olarak 150 öğretmen eğitimden geçirildi. Proje koordinatörü TED Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Günel, öğretmenlerin dersleri 'sorgulama temelli eğitim' yöntemiyle, deneyler yaparak, soru sorarak ve tartışarak anlatmasını sağlamayı amaçladıklarını söyledi. 

Genç kuşaklara bilim ve teknoloji konularında daha iyi eğitim verebilmek ve onları bu alanlarda kariyer yapmaya teşvik etmek amacıyla biyoteknoloji şirketi Amgen ve TED Üniversitesi, "Amgen Teach: Bilim için El Ele" projesini hayata geçirdi. Brüksel merkezli sivil toplum kuruluşu European Schoolnet'in sağladığı yönlendirme ve teknik destekle, Amgen Vakfı tarafından Avrupa'da 10 ülkede, 2 milyon Avro ile finanse edilen proje kapsamında, Türkiye'de 400'ün üzerinde fen bilimleri, biyoloji ve kimya öğretmenine üç yıl boyunca mesleki eğitim verilecek.

Öğrencilerin düşünme becerilerinin geliştirilmesi, fen, matematik ve teknolojiye ilgilerinin artırılmasını amaçlayan proje kapsamında ilk olarak Ankara'daki okullarda görev yapan 150 fen bilimleri, kimya ve biyoloji öğretmenine 1-3 Eylül ve 8-10 Eylül tarihlerinde araştırma sorgulama tabanlı eğitim konusunda mesleki eğitim verildi. 

TED Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Günel'in koordine ettiği projede öğretmenler, bilgi, deneyim ve yeterliliklerini artırmak üzere üç gün süren çalışmalara katıldı.

Öğretmenlerin araştırma, sorgulama, sınıf içinde müzakere süreçlerini yürütebilmelerine dair yeterliliklerini geliştirecek bir eğitim verdiklerini anlatan Prof. Dr. Günel, "Öğretmenler, toplumdaki değişimin katalizörü. Ancak ne yazık ki, özellikle bilim eğitimi ve öğrencilere bilimin sevdirilmesi konusunda, pek çok öğretmenimiz bugün, çağımızın gerektirdiği modern eğitim imkanlarına erişemiyor ve bu alanda mesleki gelişimden mahrum kalıyor. Bu yüzden fen bilimleri branşlarında uzmanlaşmış öğretmenlerimizin eğitimine yapılan yatırımların, ülkemizdeki bilimsel gelişmelerin önünü açmak için hayati önem taşıdığına inanıyoruz. Genç kuşakların bilime olan ilgilerini ve bilim okuryazarlığını ancak bu şekilde geliştirebiliriz" diye konuştu.

Amgen Türkiye Genel Müdürü Alper Üreten ise: "Yenilikçi ve bilim temelli biyoteknoloji şirketi olarak faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde, genç kuşaklara yönelik olarak bilim eğitiminin geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına hizmet etmek stratejik önceliklerimiz arasında yer alıyor. Eğitim programımızın asıl odak noktası bilim adına çalışmayı ortak bir tutku haline getirerek, farklı fikirlerin paylaşılması için bir platform yaratmak ve öğretmenlerimizin akran desteği ile vizyonlarının, bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak." dedi.

Önümüzdeki üç yıl boyunca devam edecek projeyle 400'ün üzerinde öğretmene ulaşılması, atölye çalışmaları ve uzaktan öğrenme etkinlikleriyle mesleki gelişimlerinin desteklenmesi hedefleniyor.Kaynak: Sabah

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim