Öğretmen Diyarı

Bu Çocuklar Daha İyi Öğreniyor

Mutlaka fark etmişsinizdir, annesinin verdiği oyuncağın içinde ne olduğunu görmek için parçalara ayıran çocukları. Ya da resim kalemleriyle evin bütün duvarlarını boyayan afacanları. Nesnelere dokunarak ve tadarak bilgi toplamaya çalışan bu çocukların daha iyi öğrendiği belirlendi.


       


Iowa Üniversitesinden bilim adamlarının araştırması, “nesnelere (özellikle yiyeceklere) dokunan, tadan ve etrafa saçan çocukların, çevrelerindeki dünya hakkında daha fazla bilgi toplayabildiğini” ortaya koydu.


Bilim adamları, masanın başında yüksek bir sandalyeye oturtulan 16 aylık 72 çocuğa çikolata sosu, peynir, yulaf ezmesi gibi katı olmayan 14 nesne verdi ve bunları tek hecelik kelimelerle adlandırdı.


Daha sonra aynı nesneleri, farklı şekillerde sunan bilim adamları, çocukların bunların ne olduğunu hatırlayıp hatırlamadığını inceledi.


Nesneleri mıncıklayan, etrafa saçan, ağzına götüren çocukların daha iyi öğrendiği ve kelimeleri daha fazla hatırladığı görüldü.


Bilim adamları, sadece nesnelere bir süre dokunan çocukların bunları doğru hatırlama oranının yüzde 50, “pasaklıların” ise yüzde 70 olduğunu belirtti.


Araştırmanın sonuçları Developmental Science dergisinde yayımlandı. Deneylerle ilgili daha fazla detaylara ulaşmanız mümkün.


Bu haberi okuduktan sonra artık biliyoruz ki çocuklar bir nesneye dokunarak,tadarak ya da koklayarak o nesneyi daha fazla tanıma imkanı buluyor ve bu nesne ile ilgili daha çok şey öğreniyor. Tabi ki bu öğrenme sürecinde kendisini ve çevresini kirletmesi kaçınılmaz. Bizlerin yapması gereken ise oluşan bu kirlilik ve dağınıklık yüzünden çocuklara kızmamak,onların bu heveslerini kaçırmamak. Kendisine zarar vermesini önleyecek tedbirleri aldıktan sonra etrafı dağıtmasına ya da kirletmesine izin verelim. Bırakalım çocuklarımız nesneleri keşfederek kendisi öğrensin..


kaynakça: http://kisiselbasari.com/etrafi-dagitan-cocuklar-daha-iyi-ogreniyor.html

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim