Öğretmen Diyarı

Boş kaldıkça uğraştığımız: Öğretmenlerimiz!

Hem öğretmenimize karışan o kadar çoktur ki! Yoktur başka kurumda bu kadar amiri olan!

  1. Müdür yardımcısı
  2. Müdür
  3. İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri
  4. İlçe Milli Eğitim Müdürü
  5. Kaymakam
  6. Müfettişler
  7. İl Milli Eğitim Şube Müdürü
  8. İl Milli Eğitim Müdürü
  9. Vali
  10. Veli!

Maalesef  öğretmenlerimizin durumu içler acısı. 4 yıllık Lisans mezunu bir öğretmen İlkokul mezunu hizmetliden 150 TL , Lise mezunu Memurdan 200 Tl ve Lise mezunu şeflerden tam 400 Tl eksik ücret alıyor.

 

Eşit işe eşit ücret düzenlemesinin ardından Kamuda en düşük memur maaşı öğretmenlerin oldu. Göreve yeni başlayan bir öğretmen 1830 TL maaş alacak. Bunun yanında aynı okulda görev yapan hizmetli maaşı bile 1900 TL civarındadır.

Öğretmenler ek ders alıyor sözleri ise gerçekleri tamamen yansıtmıyor. Yüzbinlerce öğretmen ek ders ücreti alamıyor. Bunun yanında yaz tatillerinde , 15 tatilde ve haftada bir iki gün sevk aldıklarında neredeyse öğretmenin o haftaki ücretinin tamamı gidiyor.

Öğretmenler de 8- 5 mesaisine tabi olmalı ve ücretleri MEB’de görev yapan şube müdürlerinin dengine getirilmelidir.

MEB’de görev yapan şube müdürlerinin ücretleri 3000 TL civarındadır. Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan bütün öğretmenlerin taban aylığı bu seviyeye çıkarılmalıdır. Bu ücretin yanından öğretmenlere hafta içi 8 – 5 mesaisi uygulanmalıdır. Öğretmenlerimiz ders dışı zamanlarını okullarında öğrencilere ayırmalıdır.     Yine bunun yanında evine iş taşımak zorunda kalan tek meslek grubu olan öğretmenlerimiz bu işlerini ders saatleri dışında okullarda halledebilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim