Öğretmen Diyarı

Biz İlkokuldayken!
1-Güne andımızı okuyarak başlar, okutma sırası bize geldiğinde , o gece heyecandan uyuyamazdık.
2- Andımızı okuduktan sonra , nöbetçi iki sınıfın öğrencileri olarak okul bahçemizi temizler, ellerimizi yıkayarak dersimize girerdik.
3- Milli bayramlarımızı kaymakamlık binasının bulunduğu meydanda ya da stadyumda velilerimizle birlikte büyük coşku içinde kutlardık.
4-Her 23 Nisan günü öğleden sonra , bir düğün salonunda yapılan çocuk balosuna , annelerimizin o güne özel hazırladığı kıyafetlerle gider, eğlenir, yapılan çekilişte kazandığımız hediyelerle birlikte, çok mutlu bir şekilde evlerimize dönerdik.
5- Hemen her okulun bir bando takımı ile folklor ekibi olur, milli bayramlar öncesi mahalle aralarında provaya çıkarlardı.Bando takımının sesini duyunca sevinçle balkona çıkar, ellerimiz ağrıyıncaya kadar alkışlardık.
6- Siyah önlük giyer, beyaz yaka takardık.
7- Her pazartesi günü mendillerimizi sıramızın üzerine koyar , ellerimizi mendillerin üzerine yerleştirerek tırnak kontrolünden geçerdik.
8- 4. ve 5. sınıf öğrencileri sırasıyla okul kantininde görevli olur; simit, gazoz ve şalgam satar ; gün sonunda hesabı kantinimizden sorumlu öğretmenimize teslim ederdik.O gün, bir simit ve yanında istediğimiz bir içeceği , ücretini ödemeden alma hakkımız olurdu. :)
9-Öğretmenimiz her ünitede kümeler oluşturur ; her birimiz başkan , başkan yardımcısı, sözcü,yazman, resimci, materyalci seçilir; verilen sürede konumuza kümece hazırlanıp, sunum yapardık.Diğer kümeler bize ,hazırladıkları sorulara vereceğimiz cevaplara ve sunumumuza göre puan verirlerdi. Puanımızı düşürebilmek için de araştırıp, özellikle zor sorular bulmaya çalışırlardı. :)
10—Okulumuzda ünite dergilerini , evimizde de sınıf seviyemizdeki ansiklopedileri kullanırdık.
11- Küme çalışmalarında, grubumuzdaki arkadaşlarımızla birlikte ; ailelerimiz birbirini tanıdığı için evlerde toplanır; çalışır, annelerimizin hazırladığı pastaları yer; çalışmamız bitince de bahçeye çıkar oynardık.
12-Ödevlerimizi kendimiz yapar, anne babalarımıza sadece ezberlenecek şiirlerimizi okur, ritmik sayma ya da anlatmalarımızı yapardık.
13-Velilerimiz öğretmenlerimize her konuda güvenir ve bizleri gözleri arkada kalmadan onlara teslim ederlerdi.
14-Teneffüslerde arkadaşlarımızla gruplar halinde oynar; birbirimizi sever , sayardık.
15-1. dönemin sonunda verilen karnelerimizi , velilerimize imzalatıp, 2. Dönemin ilk günü öğretmenimize geri teslim ederdik.
16- Karne dosyalarımız ya da süslü karnelerimiz olmaz ; onun yerine karnelerimize, pul yapıştırılırdı.
17- 5. sınıfın sonunda girdiğimiz Anadolu Lisesi sınavları için, anne babalarımızın zorlamasıyla çalışmaz, kendi isteğimizle , bilinçli bir şekilde hazırlanırdık.
18- Okuma yazmaya ‘‘ Ali ata bak. ’’ fişiyle başlar, fişlerimizi fiş dosyamızda saklardık.
19- Okuma yazma sürecini başarıyla tamamlayınca ; partilerimiz olmaz , öğretmenimiz sade bir kırmızı kurdele takardı.
20 - Cin Ali ve Ayşegül serisi kitaplarını okumayı çok sever ; Kemalettin Tuğcu hikâyeleri ile duygusal anlar yaşardık.
21- Okulumuza , arkadaşlarımızla birlikte sohbet ederek, yürüyerek gider gelirdik.
Alintidir
KISACASI bizler mutlu, başarılı , yüreği güzelliklerle ve iyiliklerle dolu ÇOCUKLARDIK.
( Alıntıdır)
Anahtar Kelimeler:
ilkokuldayken

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol