Öğretmen Diyarı

Biz Hala Meslek Seçemedik

Özellikle lisede sınava girme hazırlığında çocukları olan ailelerin  genel kaygılarını dile getirir  aşağıdaki cümleler…

 

Kızım hala ne seçeceğine karar veremedi,

Sınav geldi çattı biz hala hangi mesleği yazacağımızı bilmiyoruz,

Oğluma soruyorum ne düşünüyorsun? Diye… “Valla ben de bilmiyorum anne”diye cevap veriyor. Çıldırıyorum…

Oğlum mühendislik mi, yoksa hukuk mu okuyacak hala netleşemedik.

Hocam ben gelecekte ne olacağım?!

Mühendislik okumak istiyorum ama matematik yapamıyorum ne yapmalıyım?

Lisede meslek seçmek;

 

Ailelerin ve öğrencilerin lisede yaşadığı en önemli sorunlardan biri de lise yıllarının son dönemlerinde hangi mesleği seçecekleri konusunda duydukları kaygıdır. Çünkü meslek önemlidir. Gelecektir, başarıdır, mutluluktur.

 

Fakat lise çağındaki bireylerde ilgi ve yetenekler tam netleşememişken sistem tarafından meslek seçme zorunluluğu, içinden çıkılamaz bir hal alabilmektedir. Çünkü öğrenci gelişim dönemi gereği  tam olarak ilgi ve yeteneklerinin ne olduğunu bilememektedir.  İlgi ve yeteneklerini test edebileceği bir iş yaşantısı oldukça azdır veya yoktur. Elindeki bu bilgiler ışığında geleceğine yönelik bir meslek seçimi yapması, doğal olarak pek akılcı görünmemektedir.

 

Ergen öğrenci o güne kadar sadece ders çalışmış meslek seçimi için gereken bilgilerden yoksun kalmıştır. 

 

Bunun yanında hızla değişen iş hayatı çalışanlarına sık sık  farklı beklenti sınırları çizmektedir.  Yine bununla birlikte yeni yeni meslekler ortaya çıkarken bazıları da önemini hızla kaybedebilmektedir.

 

Tüm bu olumsuzluk, karmaşa ve gelişmeler öğrencide ve ailesinde bazen büyük panikler yaşanmasına sebep olabilmektedir.  Öğrenci; “Sınav yaklaştı hala hangi mesleği seçeceğimi bilmiyorum”   derken  anne babalar ise; “bizim çocuk  ne olacağına hala karar  veremedi”  diyerek sık sık  huzursuzluklarını dile getirmektedirler.

 

 Gelecek için nasıl bir insan?

 

Günümüzde meslekler konusunda net olarak söylenebilecek birkaç önemli şey var. Artık hiçbir mesleğe geleceği garantili gözüyle bakılmıyor. Eskiden garanti sayılan mesleklerden;  doktorluk, mühendislik, avukatlık veya öğretmenlik bu özelliğini kaybetmiş durumda. İyi veya kötü ya da az ya da çok kazanan meslek diye bir ayırım yok. Siz kendinizi iyi yetiştirmiş ve işinizi en iyi şekilde yapıyorsanız istenen başarıyı ve maddi mükafatı hangi meslekte olursanız olun alabilmeniz mümkün görünüyor. Özel yeteneğin ön plana çıktığı sanat ağırlıklı meslekler önem kazanmaya başladı.

 

Anne ve baba ve öğrencilerin geçmiş yıllarda maddi kazanç getirmez olarak gördükleri,  dolayısıyla gelecek vaat etmeyen sanatsal meslekler artık para kazandırmaya başladı ve öğrencilerin ve ailelerin eğilimleri bu yönde artmaya başladı.

 

Her şeyden önemlisi araştırmalar bize karmaşıklaşan iş kollarının sonucunda insanların okudukları üniversite bölümlerinin dışındaki çok farklı iş alanlarına yöneldiklerini ve çalıştıklarını gösteriyor.  Son yıllarda yapılan araştırmalara göre bireylerin emekli olana kadar ortalama üç farklı işte çalıştıklarını görüyoruz.

 

Artık bir öğrencinin iş yaşamı konusunda düşünmesi ve kavraması gereken şey  bir mesleği seçmekten daha önemlisi evrensel bir donanım oluşturabilmekten geçiyor.

 

Bir veya birkaç dile sahip olabilmek. ( İngilizce, Çince, Rusça, Arapça, Hintçe)

Sosyal medyayı kullanabilme ve yönetebilmek,

Okuduğu üniversitedeki kulüp faaliyetlerinde etkin görev almak,

Okurken farklı firmalarda yaz stajı yapmak,

Okurken yurtdışı değişim (Erasmus, Exchange) programlarına katılmak ve,

İnsan ilişkileri konusunda eğitim programlarına katılmak.

Donanımlı üniversiteliler  hangi bölümden mezun olurlarsa olsunlar iş hayatının aranan elemanları olmaya her zaman aday olacaklardır.

 

Eğitim ve Ötesi

Anahtar Kelimeler:
hala meslek seçemedik

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol