Öğretmen Diyarı

BİTİŞİK EĞİK EL YAZISI NEDEN BAŞARISIZLIĞA NEDEN OLUYOR?
2005 yılından itibaren başlatılan bitişik eğik el yazısı uygulaması öğrencileri oldukça zorlarken veliler de konuyu sık sık gündeme getirerek eskiden olduğu gibi kitap harflerinin kullanılmasını talep etmişlerdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Açı Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Osman Kaplan, el yazısının zorluklarını anlattı.

Bitişik Eğik El Yazısı Çocukları Zorluyor

 
Şu anki süreçte 60 aylık çocuklarda uygulanan bitişik eğik el yazısı büyük zorluklara yol açtı. Öğrencinin el yazısını öğrendikten sonra bitişik eğik el yazısına geçmesi daha doğru bir yöntem.

Öğrenci, eğimi 65 derecelik bir harfi rahatlıkla yazamıyor. Eğik yazı sürekli ve sürdürülebilir olmadığı için eğitim basamaklarında terk ediliyor ve lise son sınıfta yüzde 88’i bitişik yazmayı bırakıyor.

Kesintisiz ve geri dönüşsüz yazılacağı belirtilen el yazısı ile öğrenciler, elini uzun süre satırda tutması sebebiyle fiziksel yorgunluklar yaşıyor. Ayrıca Türkçe’de noktalı harflerin olmasından dolayı sıklıkla geri dönüşleri yormakta ve çoğunlukla noktalama süreci zorluk yaratmaktadır.

En Kolay ve En Hızlı Yöntem Uygulanmalı
Bitişik el yazısı kullanımının gerekliliğini savunan görüşler genellikle bu modelin çocukların bir yandan yazmayı öğrenmesini sağlarken bir yandan da bazı psiko-motor becerileri kazanabildiğini öne sürmektedir. Ancak bitişik el yazısı kullanımının sağlayacağı düşünülen psiko-motor becerileri geliştirmek için okullarda birçok uygulama yapılıyor. Bu becerileri geliştirme fonksiyonunun da yazı öğretimine yüklenmesi doğru bir düşünce değildir.

Yazının temelde bilgiyi alma, saklama ve iletme amaçlarıyla kullanıldığı düşünüldüğünde; en hızlı ve en kolay şekilde öğrenilen yöntemin kullanılması doğru olacaktır.
Yazar: Classloom Blog İçerik Ekibi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim