Öğretmen Diyarı

Bırakın çocuklar boş işlerle uğraşsın!

Özgür bırakın çocukları 'boş işlerle uğraşsın'... O zaman Türkiye kendine özgü, dünyaya satacağı teknolojik projeleri yapabilir hale gelecektir.


 Öğrenciler için ders yılı bitiyor, ancak ilköğretimden orta öğretime son sınıf öğrencilerinde heyecan dorukta. Sınav sonuçları, beklenen puanlar ve alınan puanlar kimine sevinç kimine stres yaşatacak.


Ara sınıfların yaz tatili hazırlığı yaptığı bu dönemde, eğitim sistemindeki değişikliklerde devam ediyor.


MEB, O EK PUANI KALDIRDI!


Mili Eğitim Bakanlığı bilimsel yarışmalarda başarılı olan öğrencilere verilen ek puanları kaldırdı.


Bilimsel çalışma için sadece ve sadece TÜBİTAK yarışmalarından alınan başarılar geçerli olacak.


Oysa ülkede daha önce örneği görülen TÜBİTAK’ın hiçe saydığı öyle projeler var ki uluslararası arenada yaklaşık 5000 proje içerisinde derece yapmış.


Örnek Özel MEF Lisesi öğrencisi İlayda Şamilgil… İstanbul Özel MEF Lisesi 12. sınıf öğrencisi İlayda Şamilgil, geçen yıl 22’ncisi düzenlenen dünyanın en prestijli fizik proje yarışması olarak kabul edilen “First Step to Nobel Prize in Physics” (Nobel Fizik Ödülü’ne Doğru İlk Adım) adlı yarışmaya, “Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem” adlı projesi ile katılarak ünlü akademisyenlerden oluşan jüriden tam puan almayı başardı. İlayda hazırladığı aynı proje ile TÜBİTAK yarışmasına da katıldı. Ancak dereceye giremedi. İlayda yılmadı, öğretmenlerinin de desteği ile Polonya’da 80 ülkeden katılımın sağlandığı dünyaca ünlü Fizik profesörlerinin jüri olarak yer aldığı yarışmada birincilik ödülünü kazandı.


O sıralar, İlayda ile bir röportajımız olmuştu. İlayda, TÜBİTAK yarışmasında dereceye giremeyince çok üzüldüğünü, ancak yılmadığını söylemişti. İlayda, sadece bir örnek Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararda..


Şimdi şunu düşünüyorum… Bizim bu konularda karar alan mercilerimizin kafasında ne var? Neden bilimsel çalışmaların önünü kapatıyoruz. Belki bu verilen 10 puan öğrenciler için bir teselliydi.


Şimdi aile, bilimsel çalışmalarla uğraşan çocuklarına ‘Boş işle uğraşıyorsun, dersine çalış’ diyecek…


Oysa ‘Boş işle uğraşan öğrenciler’ başarılı oluyor.


Çünkü bizim boş işle uğraşıyor diye baktığımız o çocukların zihinlerinde büyüklerin çözemeyeceği o kadar hayaller var ki… Bu zaman zaman ortaya çıkıyor İlayda’da  olduğu gibi…


KKTC’nin en fazla öğrencisine sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İrfan S. Günsel ile yaptığımız bir röportajda başlığımız “Boş işle uğraşan öğrenciler istiyorum” olmuştu.


Bu boş iş sözü, gerçekten boş iş değil tabi ki… Özgürce düşünen, düşündüklerini hayallerini ortaya koyabilecek çocuklar. Tabi büyüklerimize ve bunu anlayamayan hocalarımıza, bürokratlarımıza bu tarz birçok çalışma ‘boş iş’ gibi geliyor.


Özgür bırakın çocukları ‘Boş işle uğraşsınlar” o zaman Türkiye kendine özgü, dünyaya satacağı teknolojik projeleri yapabilir hale gelecektir.

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol