Öğretmen Diyarı

Bir ülkenin kalkınması ve geleceği için eğitim en önemli alanlardan birisidir

Bazılarına göre işlemekte olan bu eğitim sistemi oldukça başarılı. Ne yazık ki, ülkemizden bilim adamı çıkmaması da oldukça üzücü bir durumdur. Şu da bir gerçektir ki; ülkemizin bilim alanında sağladığı katkı da yok denecek kadar azdır. Biz eğitim sistemimizi sürekli değiştirirken, gelişmiş ülkeler eğitimde, bilim ve teknolojide ilerleme kaydetmektedirler.


İnternette küçük çaplı bir araştırma yaptım. Eğitim alanında en başarılı ülkeler arasında Finlandiya var. 15 yaş grubu için OECD tarafından düzenlenen ve PISA olarak bilinen sınavlarda, Finlandiyalı öğrenciler matematikte Güney Koreli öğrencilerin ardından ikinci gelmişlerdi. Güney Kore'de okul saatleri uzun, ayrıca ders geçme kuralları da diğer ülkelere göre oldukça ağır. Ortaya çıkan farkta, eğitimdeki başarının uzun süreli dersler ve ağır kurallar olmadığı aşikar. Güney Kore ne kadar bu alanda başarı sağlamışsa da, Finlandiya daha kısa okul süreleri ve ders konusundaki hafifliğinde başarıya ulaşmıştır. Burada gerçekten de insanı düşünmeye iten sebepler ortaya çıkmaktadır.


Peki, Türkiye'de eğitim ne durumda? Yazının başında biraz bahsetmiştim. Genel olarak eğitim düzeyinden bahsettikten sonra, asıl anlatmak istediğim konuya şimdi değineceğim. Bizim eğitim sistemimizde sayılamayacak kadar aksak işleyen düzenler var. Bu yüzden sadece benim dikkatimi çeken en önemli yere değineceğim. Eğitim sistemimizdeki kalıcılık... Kaç kişi okulda öğrendiklerini günlük hayatta hatırlayabiliyor, kaç kişi ezberlemeyerek, gerçekten öğrenerek sınavlarını tamamlayıp mezun oluyor, kaç kişi okulda gördükleriyle günlük hayatta karşılaşıyor?


Ezberci anlayış, eğitim sistemimizdeki en temel sorunlardan birisidir. Şahsen ben, üniversite sınavına hazırlandığım zamanda işlediğim konuların yüzde 90'ını hatırlamıyorum. Yine okul hayatımda gördüğüm konuların neredeyse hiçbiriyle günlük hayatta karşılaşmıyorum.


Sınavlara ezberci bir anlayışla yaklaşıyoruz. Bu yüzden sınav bittiği an ezberlediklerimiz aklımızdan gitmektedir. Ezber unutulur, ama öğrendiklerimiz asla unutulmaz. Bundan dolayı sınavlara ezberci bir anlayışla değil, gerçekten öğrenerek hazırlanılmalıdır. Bazı öğrenciler, zaten günlük hayatta karşımıza çıkmayacak dediklerinden dolayı sınavlara ezberleyerek çalışmaktadırlar.


Türkiye olarak eğitime gereken değeri versek bu kalıplaşmış sorunları çözmek zor olmayacaktır. Zaten Türkiye gündemine baktığımız zaman eğitimin neredeyse hiçbir zaman gündemde yer almadığını rahatlıkla fark edebiliriz. Sadece değişen sınav sistemleri bir süre gündemi meşgul etmekte, gündemden düştükten sonra bir süre sonra tekrar yeni sınav sistemiyle gündemde yer almaktadır. Çok ilginç değil mi? Eğitim, sadece değişen sınav sistemleriyle gündemde yer alıyor.


Sınav sistemi demişken bir şeye daha değinmek istiyorum. Üniversite sınavına girdiğimiz zaman önümüze kocaman bir müfredat koyuyorlar. Neymiş, üniversite kazanmak istiyorsan bunların hepsinden sorumlusun! Oysa ki, kişi üniversitede seçeceği bölümle ilgili konuları öğrense ve müfredat biraz hafiflese, öğrenciler gerçekten istedikleri bölüme gidecek ve bölümlerini isteyerek seçtiklerinden dolayı okul sonrası hayatında mutlu bir yaşam süreceklerdir.


Çok üzücü ki, eğitim alanındaki sorunlarımızı bilmemize rağmen bu sorunlara çözüm aramıyoruz. Özellikle hükûmetin eğitime yeteri kadar destek verdiğini düşünmüyorum. Gelişmiş ülkeler eğitim alanındaki başarıları ile gündemden düşmezken, bizim içinde bulunduğumuz zaman diliminde neler ile gündemde olduğumuz çok açıktır. Bir ülkenin kalkınması ve geleceği için eğitim en önemli alanlardan birisidir.


Son olarak yazımı cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal'in bir sözü ile bitirmek istiyorum. "Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır."


tunaozkurt.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim