Öğretmen Diyarı

Bir öğrencinin gözüyle eğitim sisteminin ve öğretmenlerin sorunları !

'İŞTE YENİ SINAV SİSTEMİ'  veya 'SINAV SİSTEMİ DEĞİŞİYOR' gibi manşetleri gazetelerde ve haber sitelerinde şu dönemlerde sıkça rastlıyoruz. Tabi buna 'EĞİTİMDE YENİLİK' tipi manşetlerde eklenince memleketimizde siyaset bir yana eğitim sektörüde içinden çıkılmaz hale geliyor.


Yakın zamanlarda  4+4+4 eğitim sisteminin uygulamaya konulmasıyla başladı tüm karmaşa ve tedirginlik. Tabi ardından teknolojik kaynakların kullanılması(tablet)  hemen ardından da serbest giyim konulu değişikliklerin yürürlüğe girmesiyle işler tamamen karıştı. Kavga , gürültü, şikayetler, dilekçeler vs. olaylarla  geçtiğimiz eğitim yılı geride bırakıldı.Eğitim yılı bitmesine bitti ama bu seferde değerli öğretmenlerimizin atama problemi gündeme geldi. Bu sözde değişimler nedeniyle dershaneleri kapatma kararı alındığı günden beri diken üstünde oturan öğretmenlerimiz malesef atama kriziyle bir darbe daha aldı. Mağduriyet bir yerde çözülürdü belki ama yüreklerdeki stres, kırgınlık,bıkkınlık,heyecan ve umut karmaşası çözüme uzun süre kavuşamayacak gibi. 


Şimdide herşey çözülmüş gibi yeni bir sistem ortaya atıldı.Neymiş efendim 'ARTIK 4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRMEYECEK' miş öğrenciler sınav stresinden kurtulacaklarmış tamam güzel . Peki sorun? Sorunun kimse farkında değil . Sorun şu ; Eğer sen elinde bulundurduğun nesile sürekli yeni şeyler sunarsan bir yerden sonra nesil devrilir. Hep yeni sisteme odaklı olan nesil sürekli değişim yüzünden afallar. Sonrada çıkıp ' Neslimiz eğitim alanında zayıf , yeni öğretmenler istiyoruz. ' denir.Sonra en başa sarılır senaryo .   


'Yol gösterici ve aydınlatıcı tüm değerli öğretmenlerimize saygımız sonsuz ve borcumuz ağırdır.İyi ki varsınız.' diye düşüncemi ekliyeyim ardından Atatürk'ün o meşhur sözüyle, yazımı sonlandırayım. 


'Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.' (1924).... MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.....  

 

Kaynak: http://wattpad.com/24760553-eğitim-sistemleri-ve-sorunları#.UjRJXz9kOjK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim